До 10 000 лв. глоба ще се налага, ако някой скрие информация за авиационно произшествие или сериозен инцидент. Това предвиждат промените в Закона за гражданското въздухоплаване, които министерството на транспорта пусна за обществено обсъждане.
Пак толкова е санкцията, ако някой от авиобранша възпрепятства инспектори, които разследват инцидента, или укрива, поврежда, подменя, унищожи или премести останки от въздухоплавателно средство.
Специализираното звено за разследване е директно подчинено на министъра на транспорта. Така се засилвала неговата независимост, предвиждат промените. Уточнява се и какво е смъртоносно нараняване при авиоинциденти. Това е нараняване, което е довело до смърт в рамките на 30 дни от датата на произшествието. Тези уточнения се правят, тъй като компаниите дължат обезщетения при смърт и наранявания.
Тежко нараняване е, когато пътникът е в болница за повече от 48 часа и началото на престоя е в рамките на седем дни от датата на получаване на нараняването. Пак тежко е нараняване, при което е счупена кост, но без прости счупвания на пръсти на ръцете, на краката или на носа. Разкъсвания, причинили силни кръвоизливи, увреждане на нерв, мускул или сухожилие са пак в тази графа, както и нараняването на вътрешен орган. Ако пътникът е изложен на заразни вещества или радиация, това също е тежко нараняване.
10 бона глоба за прикриване на инцидент със самолет
- 14.11.2011 | 13:19
- 940