Евростат: Българите искат да работят повече

share

По данни на Европейската статистическа служба, българите желаят да работят повече.

Проучването обхваща държавите-членки и хората, заети на непълно работно време. Изследването отразява мнението на хора на 4 или 6-часов работен ден.

Близо 40% от българите, които са на непълен работен ден заявяват, че искат да работят повече. В тази класация, преди нас са Латвия, Гърция и Испания - все страни, в които има висока безработица, съобщи БТВ.

У нас има един друг феномен, който проучването не е отчел - масово се сключват трудови договори на 4 часа, а всъщност хората работят много повече.

Над 41 милиона души в Евросъюза се трудят на непълно работно време. Една пета от тях искат повече часове труд. У нас работата на 4 часа дневно набира скорост след 2008 г., като компромисен вариант пред съкращаването на работни места в кризата.

Хората, които искат да работят повече, са от страни с висока безработица. И от такива, в които цената на труда е ниска. У нас един час труд, струва средно 2,5 евро, а в Белгия близо 40 евро, в Латвия - около 5, сочат данни на Евростат.

"Бедността може да ви накара да работите и по 12 часа на ден. В България дори и едното работно място е мечта за много хора", каза Олег Чулев, Институт за социални, икономически и синдикални изследвания.

Работодателите се възползват от ситуацията - сключват фиктивни договори на 4 часа и не плащат извънреден труд. Само за първите 9 месеца на годината инспекторите са хванали над 170 хиляди нарушения, голяма част от тях за неплатен извънреден труд. Бизнесът твърди, че работният ден в България може да бъде и по-пълноценен.

"Виждаме какво става по улицата, по заведенията през работно време, това означава, че много от хората не уплътняват своя работен ден", коментира Григор Димитров, БСК.

Според прогнозите на Европейската комисия за пазара на труда, през 2012 година не се очаква оживление. Безработицата вероятно ще остане на сегашното си равнище за Съюза от малко над 9 процента.

Водещи новини

Още новини