Противодействието на контрабандата с акцизни стоки е един от главните приоритети на правителството. Това е заявила Румяна Бъчварова, вицепремиер и министър на вътрешните работи, на работна среща в МВР, на която е представено пазарно проучване на водещите тютюневи компании, цитирана от пресцентъра на министерството.
Делът на потребление на незаконни цигари към второто тримесечие на тази година е 13.4 на сто. Това е най-ниското ниво на незаконна търговия с цигари за последните 8 години, откакто се провежда проучването в България, са обявили представители на компаниите. Те са отчели резултатите от проявената решителност и политическа воля на правителството, както и от засилените мерки за борба с незаконната търговия с цигари, предприети от началото на тази година.
Противодействието на контрабандата с акцизни стоки е един от главните приоритети на правителството - мотивите за това са както фискални, така и принципни, е заявила Бъчварова на работната среща с представители на петте водещи тютюневи компании. Анализът от проучването сочи положителна тенденция и постигнато най-ниско ниво на незаконна търговия с цигари за последните 8 години. Вицепремиерът е посочила, че в изпълнение на заложения от правителството приоритет в ГДБОП бе създаден Междуведомствен координационен център за противодействие на контрабандата и контрол на движението на рискови стоки и товари. В него заедно работят представители на всички институции, които имат отношение към проблема.
По думите на главния секретар на МВР Георги Костов благодарение на предприетия съвместен подход и концентрирането на усилията на МВР, Агенция "Митници" и НАП е постигнато значително ограничение на контрабандата с акцизни стоки. Той се изтъкнал ролята на Центъра, ситуиран в ГДБОП, за взаимодействието и координацията на екипите, като по този начин е постигнато и ограничаване на организираната контрабанда.
Директорът на ГДБОП Ивайло Спиридонов е посочил успешната съвместна работа с партньорските служби, в резултат на която при международни операции са разбити 5 нелегални фабрики за производство на цигари на територията на Европа.
Директорът на Агенция "Митници" Ваньо Танов е подчертал, че заслугата за постигнатите резултати е преди всичко на правителството, което има политическата воля да се работи срещу нелегалното разпространение на цигари. Собствената методика на митническата администрация, разработена на база анализ на приходите от акциз на тютюневи изделия, потвърждава изнесените резултати. През последното тримесечие приходите от акциз на цигари постигат изключителен ръст от 17-19 процента. Във фискално изражение това са 220-230 млн. лева повече приходи от акциз от цигари до момента, като нашата прогноза е те да достигнат 250 млн. лева до края на годината, е казал Танов. Той е заявил, че митниците се подготвят, включително технически, за вдигането на акцизните ставки на цигарите през 2016 г., което ще направи по-привлекателна за организираната престъпност нелегалната търговия с тютюневи изделия. Водят се преговори за рентгенова система за проверка на жп композиции, е дал пример той.
Такова проучване се осъществява ежегодно за последните 8 години от независима изследователска агенция по метода на анализ на празни опаковки от цигари, събирани в 14 големи града на страната. От 2010 г. проучването се извършва два пъти всяка година - през второто и четвъртото тримесечие всяка година. To се възлага от петте тютюневи компании, които са част от "Инициативата за борба с незаконната търговия с цигари" - Бритиш Американ Табако ЕООД, Булгартабак Холдинг АД, Джапан Табако Интернешънъл България ЕООД, Импириъл Табако България ЕООД и Филип Морис България ЕООД.
Значителният спад от 4.7 процента спрямо предходното проучване от четвъртото тримесечие на 2014 г. /18.1 на сто/, се дължи на проявената решителност и политическа воля на правителството и на засилените мерки за борба с незаконната търговия с цигари, предприети от началото на тази година, се посочва в съобщението. Добрите резултати от проучването са в синхрон с публичните данни за увеличени приходи от акцизи през 2015 г. Независимо от постигнатото подобрение, компаниите смятат, че има потенциал за още ограничаване в нивата на незаконна търговия с тютюневи изделия - цигари и незаконно предлаган рязан тютюн за пушене.