Умните електромери с дистанционно отчитане не се контролират от нито една институция в държавата. Това съобщи проф. д-р Илия Ценев пред "Телеграф".
От Българския институт по метрология, който извършва контрола и проверките на уредите, публично признават, че нямат възможност а ги следят. Обяснението е, че няма достатъчно оборудване и обучени хора за това.
В същото време липсата на контрол улеснява хакерите, които срещу 500 лв. "пипат" показанията на електромерите с дистанционно отчитане. "Услугата" става все по-разпространена заради масовото навлизане на уредите с отчет от разстояние, както на електроенергия, така и за парно и газ. Експертите са улеснени и от пълната липса на контрол в тази сфера. У нас никой държавен орган не контролира намесата в софтуера на измервателните уреди с възможност за дистанционно отчитане и предаване на данни.
"При стария механичен електромер има около 20 начина за кражба на ток При всеки от тях има някакво механично нагласяване, което оставя видима следа и може да бъде хванато от лице дори без техническа компетентност. Дупка, магнит, откачен мост, мост отдолу, отворена кутия и сложно шунтово съпротивление и напрежителна намотка, всички са видими", обяснява проф. д-р Илия Цанев.
Според него модерните електромери не могат да се повлияят механично, но са уязвими чрез софтуера си.Той е защитен от външно въздействие по време на отчитане, както и по време на дистанционното предаване на данни. Производителят издава документ за съответствие, който гарантира, че уредът е защитен срещу намеси.