Много италиански пенсионери местят жителството си в България, снабдяват се с договор за наем на жилище, след което получават пенсията си без никакви удръжки. Но след това си остават в Италия и мамят по този начин данъчните власти.
Това твърди разследване на в. “Еко ди Бергамо”, който върви по следите на бягството в България на стотици италиански пенсионери през изминалите години. На този феномен посветиха репортажи почти всички италиански медии.
Според разследването на вестника от град Бергамо преместването на много от италианските пенсионери в по-изгодната България е само на хартия. След това без проблеми те получавали пълната си пенсия, както се полага на всеки, който пребивава постоянно в чужбина.
За това спомагал и българският закон за добиване на жителство, според който то се получавало след минимум 183 дни пребиваване в дадено селище. През останалото време обаче можело да живееш и на друго място.
За измамата помагал и фактът, че не се правел контрол на веднъж снабдилите се с жителство, тъй като никой не чукал на вратата на италианец, наел апартамент в България.
Единственият проблем бил със здравеопазването. Пенсионерите, регистрирани в Асоциацията на италианците, резиденти в чужбина, не могат да се лекуват на Апенините. Така че фиктивните жители на България, които остават да си живеят в Италия, биха имали пречка по пътя си, ако искат да се лекуват в италиански болници.
Според италианския вестник много българи, живеещи в панелни блокове от комунистическо време, предлагали фиктивно стаи под наем на италиански пенсионери. Никой в блока обаче не бил виждал очите им.
Няколко италиански пенсионери, избрали България като място да харчат пенсиите си, хвалят страната ни пред вестника. Според 65-годишния Ернесто, който взема 1300 евро пенсия, София е икономичен град и българите са гостоприемни. 70-годишният Джовани твърди, че с пенсията си в Италия гладува, а местейки се в България, ще опита да опознае света. 67-годишният Маурицио пък свидетелства, че България е като Италия от детските му години - “Оставяш вратата отворена и никой не ти влиза в къщата”.
Според анонимни източници обаче мнозина се местят фиктивно. Дори имало агенция за имоти във Варна, която сключвала договори за наем с италиански пенсионери, но без да ги регистрира в полицията. След това обаче се налагало да напуснат апартаментите, губейки парите си.
Вестникът коментира, че в страната на розите все още има твърде много бодли, тъй като градовете ѝ са променени, но само в центровете. Излезеш ли от тях, всичко е като от комунистическо време.