Като прочетох, че Румяна Бъчварова и Владислав Горанов започват реформа в МВР, написах: Евала на тия двама министри. Малко по надолу обаче написах: А дано, ама надали.
Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ икономистът Владимир Каролев. България е на осмо място в света по полицай на глава от населението. България е на второ място в Европейския съюз по даване на полицаите от това, което сме произвели. Задължително е да се направи реформата и да се сведат до минимум чантаджиите. Ако това стане, тези, които си вършат съвестно работата, ще могат да получават по-високи доходи. Аз съм убеден, че точно чантаджиите са срещу реформата в МВР, а не редовите полицаи, които аз много уважавам. За да има реформи, трябва да има правителство, което да има топки, допълни Каролев.
В разговора участие взе и журналистът Емил Спахийски. МВР е най-нереформираната структура в България. За съжаление и този път не видяхме опит за реформа, която да има ясна позиция и визия. Тези промени бяха внесени в последния момент. Това не е реформа, а опит за спестяване на едни пари, категоричен беше той. От правителството взеха едно решение и отстъпиха. Отстъпиха не от една точка, а от абсолютно всички. В армията е различно, а ние не говорим за нея. Там бюджетът се намалява всяка година и на армията се поставят функции, които тя не трябва да изпълнява. Говоря за охраната на границата, за гасенето на горски пожари, за справянето с бедствените положения през зимата, тези неща трябва да бъдат ясно разписани, категоричен беше Спахийски.
Темата коментира и Красен Станчев от Института за пазарна икономика. През последните години функциите на МВР се разлагат в обществото. Съгласен съм с Емил Спахийски, че между армията и полицията са много. Чантаджиите в армията са много по-малко, отколкото в МВР. Самата армия е много по-малка от полицията, каза той. Аз не съм сигурен, че това правителство има десни възгледи и се опитва да провежда десни реформи. Имам чувството, че се правят някакви планови бюджети, като в социализма, допълни Станчев.