Нафората, която раздават свещениците на миряните в храмовете, е включена в списъка на вредните храни.
В текста на проектозакона за облагането с по-висок данък на тези храни се казва следното: "Хлебарски, тестени сладкарски или бисквитени продукти, дори с прибавка на какао; нафора, празни капсули от тесто за медикаменти, тесто за запечатване, сухи тестени листа от брашно, скорбяла или нишесте и подобни продукти." Нафората се приготвя от брашно и съдържа повече от 25 грама на 100 грама продукт въглехидрати. Миряните обаче не получават повече от 50-60 грама от нея. На практика става дума за обикновен хляб, приготвен с обредни цели, съобщава "Труд".
Свещеници, цитирани от вестника на Светия синод „Двери на православието“, смятат, че става въпрос за грешка в текста на законопроекта. Предполага се, че авторите му са преписали буквално английския текст на европейския документ, в който се казва, че става дума за Communion wafers, тоест хостиите на Римокатолическата църква, които са сухи и затова са включени към "сухите и трошливи продукти" в кодовете с "вредни храни". Да бъде обявена нафората за вредна храна е наистина смешно“, каза ставрофорен иконом Ангел Ангелов, председател на столичния храм "Св. София" и протосингел на Софийската митрополия. Според свещеници от столичните църкви това решение показвало пълна безпросветност и глупост. Повечето от тях, с които разговаря нашият екип, не бяха чували, че някой се кани да обяви свещения хляб за вреден.
Според законопроекта всяка вредна храна трябва да се обложи с по-висок данък, но църквата е освободена от такива. А и тя не продава нафората, а я раздава на паството. Брашното и приготвянето на обредния хляб се прави за сметка на самите храмове и от служителите към тях.