Всеки ден едно българско дете прави опит за самоубийство, каза пред журналисти д-р Михаил Околийски, ръководител на направление "Психично здраве" към Националния център по опазване на общественото здраве /НЦООЗ/.
Най-малкото дете, опитало да сложи край на живота си е било на 8 години. Причините за подобни суицидни действия най-често са неразбирателство в семейството, уточни той.
Децата от най-ранна възраст трябва да получават здравно и сексуално образование и да се подготвят за евентуалните рискови ситуации в живота, добави експертът. Тревога буди и фактът, че с опиталите да се самоубият не работят психолози.
Опитите за самоубийство през последните две години в страната ни са около 1600, като от тях близо половината са успешни. България е с най-висок дял на успешните опити за самоубийство в Европа, като броят на опитите - най-често сред младите хора, нарастват.
За всеки четвърти българин има голям риск занапред да развие някакво психично заболяване, каза още д-р Околийски, пояснявайки, че това се дължи основно на ежедневния стрес.
България да изпълни поетите към Европейския съюз ангажименти в областта на превенцията на самоубийствата и на грижата за психичното здраве на обществото, настояват от центъра и от Българския Хелзинкски комитет. Правителството от години не приема аналогичните две национални програми, каза още д-р Околийски.