Съдбата на петнадесетината бараки, които останаха за досъбаряне във варненската ромска махала "Максуда", е под въпрос, пише в. Сега.
Миналия четвъртък след първата серия на акция "Булдозер" представители на община Варна заявиха, че оцелелите незаконни постройки ще бъдат премахнати през настоящата седмица. Вчера обаче адвокат Даниела Михайлова от "Инициатива за равни възможности" съобщи през профила си във "Фейсбук", че правителството е поело ангажимент пред Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) разрушаването да спре. Община Варна отрече да е получила такова нареждане от кабинета. "Част от засегнатите явно имат добри адвокати. Премахването ще продължи, след като теренът в гетото бъде разчистен от вече разрушените къщи", заяви кметът на града Иван Портних. В същото време в писмен отговор до "Сега" неговите подчинени съобщиха, че планирана дата за разрушаване на други постройки няма.
От обясненията на Портних стана ясно, че съдът по правата на човека активно проверява случая във Варна. "Ежедневно получаваме по няколко писма от Страсбург, на които отговаряме. Спазили сме абсолютно всички процедури и закони", каза той. Общината води активна кореспонденция и с Министерството на правосъдието. Миналия четвъртък акцията спря внезапно, макар да не бяха останали много коптори за събаряне. Официалното обяснение бе разчистването, но според запознати причината е интересът на европейския съд. Той бе провокиран от жалба на адвокати и се интересува защитени ли са правата на засегнатите, къде се настаняват и т.н.
"В приюта "Д-р Анастасия Железкова" са настанени 65 възрастни и 84 деца, останали без подслон при изпълнение на заповедите за премахване на незаконно строителство на територията на "Максуда". Това са всички хора, които са поискали осигуряване на общинско настаняване. Семействата са настанени заедно, без отделяне на децата от родителите. Осигурени са топла вода, постелъчен материал и всекидневна доставка на храна", заявиха вчера от община Варна. В неделя в приюта почина възрастна жена, останала без дом.