Два оловни енкулпиона са открити при разкопки в древния град Мисионис, съобщи на пресконференция в Шумен днес единият от ръководителите на проучванията - проф. Николай Овчаров.
По думите му подобни оловни икони са откривани на територията на България, но за първи път попада на подобен оловен кръст - реликва, с отделения за съхранение на частици от мощи.
Върху кръста е изобразен разпнатият Христос, молещата се Св. Богородица и три образа - вероятно светите апостоли Петър, Павел и Андрей. Според проф. Овчаров "страданието на Христос на кръста говори за западно влияние"; възможно e този кръст да e направен в последните дни на обсадата на крепостта от османските турци през 14 век, тъй като има части по артефакта, които са незавършени.
Ръководителят на разкопките Ангел Конаклиев потвърди тази хипотеза, тъй като част от едната половина на кръста е незавършена. Кръстът е намерен на централната улица в крепостта. Проф. Овчаров съобщи още, че преди около месец в Мисионис е открита и фина оловна иконка със схематично изобразена Св. Богородица, молещата се с две ръце към небето, която е датирана към 10-11 век.
Разкопките край Търговище се финансират с 30 000 лева от общината в града и с около 20 000 лева от спонсори. Очаква се през следващата седмица разкопките на Мисионис да приключат и да бъдат обобщени резултатите от тях, бе съобщено още на пресконференцията.