Не искам да ме наричат колега на Цветан Василев. Ние не сме в един отбор. Той е всичко, което аз не съм.
това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ банкерът Левон Хампарцумян. В двете институции има коренно различно отношение към работата и към клиентите. Не случайно не казвам банки, защото между двете има съществени разлики в начина на правене на бизнес. Ако правдата е изкривена от устройството на държавата и властовите органи, работа на Цветан Василев е да излезе и да каже всичко. Подхвърлянето на документи и видеозаписи е тъжно. Това е конкуренция на риалитата, които вървят по всички телевизии. Трябва да оставим случая КТБ да се развива така, както се развива. Задължително е обаче, да не позволяваме този случай да се повтаря, категоричен беше Хампарцумян.
Проблемът с даването на подкупи е, че двете страни са еднакво доволни. Това е като при проституцията, никой не свидетелства срещу никой. Трябва да направим така, че да се прави бизнес, без да се дават подкупи. Сделките на Цветан Василев са изкривили пазарите. Аз също съм се срещал с Йордан Цонев. Предишното правителство се опитваше да направи едни талибански промени в закона за банките. Цонев беше единственият, който разбираше вредите от тези промени. Той беше шеф на бюджетната комисия и сме се срещали по тази причина, разкри банкерът.
Не е масово да се дават преференции на клиентите. Обикновено става въпрос за големи корпоративни клиенти. Това, което е ставало в КТБ е далеч от добрата банкова практика, но по принцип не е забранено. Идеята за падането на банковата тайна е популистична. Аз съм против такива популистки закони, които се пишат на коляно. Законите трябва да се пишат преди да се случи нещо, а не след като се случи. Ако законите, които имаме, се спазват, ние ще бъдем по-уредени от Германия, категоричен беше Хампарцумян.
В България има добре управлявани банки и зле управлявани банки. Стрес тестът, който ни предлагат да направим, е с цел да се даде време на всички да влязат в час. Това ще успокои и общество, и клиенти, и бизнес, завърши той.