От 2012 г. всички хора на трудов договор ще бъдат освободени от задължението да обявяват доходите си пред НАП, независимо дали през годината са останали без работа, излезли в пенсия или сменили работодател.
Според действащия закон от подаване на декларация са освободени само хората на трудови правоотношения, които към 31 декември имат един работодател и той е определил данъка за всички доходи през годината. Така хиляди българи се оказаха в ситуация да подават за пръв път данъчна декларация, при това безсмислено, защото данъкът им е изцяло авансово удържан. НАП обаче не разясни навреме изискванията и това предизвика хаос в кампанията. По закон всички неволни нарушители трябваше да бъдат глобени, но данъчните обещаха това да не се случи. Не е ясно дали това обещание е спазено, тъй като в много данъчни служби в провинцията вече бяха написали актове за нарушенията.
Отпадането на данъчните декларации за тези българи обаче се заменя с нови задължения за работодателите и респективно - с глоби за неспазването им. От следващата година те ще са длъжни да издават служебни бележки за изплатени доходи и удържан данък в едномесечен срок от прекратяване на всеки трудов договор. Същото задължение се въвежда и в случай че работникът е на основен договор на друго място. В момента издаването на бележка става по желание на работника, а данните се предоставят задължително само ако данъкът не е удържан до 31 януари. За липса на бележка работодателят ще бъде глобяван до 250 лв. за всяко физическо лице, при което е установено нарушението. Глобата при повторно нарушение ще е до 500 лв.
В данъчната кампания догодина ще има и други промени. За пръв път в декларациите ще трябва да се вписват доходите от хазартни игри, както и тези от сделки с акции, облигации и други други ценни книжа, ако поотделно надхвърлят сумата от 5000 лв. Тези доходи са необлагаеми, но ще се включват в декларациите, за да се ограничи възможността да се използват като алиби за съмнително благосъстояние. Със същия аргумент в декларациите вече бяха включени непогасените суми по получени или дадени заеми над 10 000 лв. в съответната данъчна година, както и задължения или очаквани приходи над 40 000 лв. от заеми от последните 5 години.
Промени ще има и в закона за корпоративното подоходно облагане. При корпоративните данъци няма да се признават за разход суми, дадени като подкуп или прикриващи подкуп. Не е ясно как точно ще се доказва това.