Премиерата на "Дякон Левски" на режисьора Максим Генчев в навечерието на годишнината от обесването на Апостола, се превърна в най-коментираното събитие в социалните мрежи.
Засега отзивите са предимно крайно негативни, а единственият плюс на четиричасовата сага се оказа музиката на "Исихия".
"Извинявайте, ама аз от филма за Левски не очаквах историческа достоверност. Очаквах само накрая да дойде Тити Папазов, да се разплаче и да го спаси", коментира кратко водещият на "Дарик" Драго Симеонов във Фейсбук.
"Искам да забравя този филм ИЗЦЯЛО и НАПЪЛНО възможно най-бързо! Въпреки че се съмнявам, че ще ми се получи... Дълбоко съм потресена от тази четиричасова подигравка с Левски, с историята, с българското". Това написа праправнучка на сестрата на Васил Левски Христина Богданова в социалната мрежа.
Ето и още коментари в социалните мрежи:
Гого Донков, зрител: "Да започнем от там, че това "нещо" е почти 4 часа. Това говори за творческа импотентност. Майсторството в киноразказа е да събереш, ако трябва национална история, в максимум 120 минути. Дори Копола се е свил в 202 мин в "Апокалипсис сега". Тази тема не е лъжица за всеки. Не случайно толкова дълго никой не се опита да снима филм за Апостола."
Димитър Георгиев - Бико, зрител: "Сцените със Slow motion някак си докараха нещо средно между Чък Норис и Стивън Сегал с координатор Джон Ву. За фактологията няма да споря - там е тъжно и тежко. Отдавам на некадърност повече, отколкото на насоченост в посланията, макар да имаше безумни моменти и дупки в сюжета, а последователността като цяло отсъстваше. Не може да претупаш и изрежеш моменти, които са създали Левски като легенда за един народ. Разбирам, че е уж различен поглед, ама нека все пак е поглед, а не наизуст с евтини FB лафчета. И много, ама много пестя хейта в идеологически аспект и се фокусирам предимно върху филма като творба, което също му е много като квалификация. "Исихия" и хубави камери. Толкоз."
Васил Василев, председател на Общобългарски комитет "Васил Левски": Може би най-голямото му достойнство е, че пресъздава вярно историческата истина, епохата и събитията, такива каквито ги знаем от Дядо Вазов, от Захарий Стоянов, от спомените на поборниците и на съратниците на Левски. Филмът "Дякон Левски" политически не е коректен от днешна гледна точка, защото в него няма и следа от това "захаросване" на историята, от това "заливане със сироп" и замазване на всички проблеми и противоречия, които са накарали Апостола да се жертва по този недвусмислен начин.
Теодора Тодорова, зрител: Филмът е ужасен. Ако детето ни гледа този филм, той няма да разбере кой е Левски! Този филм наистина е гавра, омаловажаване и пълна пародия. Не само че са усвоени едни пари, ами и Левски е обезличен, принизен. Поне видях колко голяма нужда имат хората от филм за Левски. Зала 1 беше пълна и всички бяха разочаровани!
Емил Иванов, зрител: Четири часа несвързани сценки, редувани от мутренски възгласи и побои. Сцените приличаха на неочаквано сбиване в каубойски бар.
Самият режисьор Максим Генчев коментира, че "филмът не е за хора, които се дрогират", информира Стандарт.
Филмът "Дякон Левски" е забранен за гледане за деца под 12 години. Това реши комисията за категоризация на филмите към Националния филмов център. Забраната е заради сцени на насилие, ругатни и други форми на агресия, пише "24 часа". Сцена, в която Левски псува заптие на майка, възмути зрителите на премиерата. Това, заедно с боевете, убийствата и агресията е причината децата под 12 години да бъдат връщани от салоните, дори и да са с родителите си.