Вижте бащата на панелките

share

През 1957 един 27-годишен проектант от Плевен е поканен в столицата да участва в експеримент за строителството на блок от панели. Проф. Илия Митев днес е на 82 и показва мястото, където се ражда първият панелен блок в България.

„Тука на поляната се произвеждаше и се монтираше на място. Тогава нямаше домостроителни комбинати още. Аз тука съм участвал в чертането, в проектирането и в построяването съм взел участие", спомня си проф. Митев.

През следващите 30 години панелното строителство се превърна в мащабна социалистическа индустрия, хиляди са заети в комбинатите за производство на панели, построени са половин милион жилища. Над милион български селяни се преселват в панелните квартали и стават граждани.

„Това ставаше много бързо, имаше много голяма нужда от жилища. След като стана ТКЗС-то, хората се освободиха от селото и дойдоха тука в града да търсят препитание”, разказва проф. Митев.

През годините той участва в цялата еволюция на панелните блокове и неговите решения до ден днешен са част от дома на всеки един българин, който живее в такава сграда.

"Бащата" на панелните блокове е сигурен, че като здравина те не отстъпват по никакъв начин на монолитните.

На въпрос дали срокът на годност на тези сгради е 50 години – той отговаря категорично отрицателно: „Няма такова нещо! Всеки, който казва, че тези сгради трябва да се разрушат, защото конструкцията им не е наред, говори неща, които не са верни. Ще си остане да съществува и ще си съществува както всички останали”.

Построени за да решат проблема с бързо увеличаващото се младо население на българските градове, днес панелните блокове стареят, погрозняват и имат нужда от грижа.

Водещи новини

Още новини