Решаваме сами къде да се осигуряваме

share

Комисията по бюджет и финанси прие на второ четене Законопроекта за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2015 г. Той предвижда запазване на размерите и съотношенията на осигурителните вноски, както и участието на държавата във финансирането на фонд "Пенсии".

От 1 януари 2015 година се увеличава минималният осигурителен доход за земеделските производители и тютюнопроизводителите от 240 на 300 лева. Увеличава се и максималният осигурителен доход за всички осигурени лица от 2400 на 2600 лева.

От 1 януари 2015 година се увеличава осигурителният стаж за пенсиониране с 4 месеца, а възрастта за пенсиониране се замразява. От 1 юли 2015 г. се увеличава минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст от 154,50 лв. на 157,44 лв.

Корнелия Нинова от БСП апелира да не се повишават стажът и възрастта с 4 месеца всяка година всяка година. Освен това тя обясни, че в България има много хора, които не могат да започнат работа, тъй като вече са възрастни, но и не могат да се пенсионират, тъй като не им достига години или стаж за пенсия. В тази връзка БСП прави предложение да се даде възможност на тази група от населението да може да се пенсионира по-рано, но за сметка на 0,4 % по-ниска пенсия за всеки недостигащ месец.

Депутатите приеха да има свободен избор относно това къде да се осигуряваме - в системата на НОИ или в частни пенсионни дружества.

Димитър Главчев от ГЕРБ направи уговорката, че има време да се обмислят детайлите. "Ако трябва да имаме конкуренция, може да се мисли и за това да имаме капиталов модел в НОИ, но това е тема за нов дебат, който сега е излишен", каза Главчев, цитиран от БТА.

Депутатите от ГЕРБ защитиха идеята, която не е била подлагана на обществено обсъждане, нито консултирана с работодателските съюзи, с аргумента, че така осигурените получават по-големи възможности за избор къде да внасят - изцяло в т. нар. солидарен стълб в НОИ или с 5% от вноската - и в частен фонд, както от 2000 г. досега. "Не може държавата да задължава човека да се осигурява допълнително в частен фонд", каза Менда Стоянова.

Самата тя призна, че управляващите не знаят каква ще е волята на хората и допусна, че може изобщо да няма интерес към връщане в НОИ.

Според председателя на Асоциацията на пенсионните фондове Никола Абаджиев, който присъства на заседанието, изменението е закрепостяване, а не възможност за избор, особено за младите, които ще имат право да решат къде да се осигуряват само в началото на трудовия си път. Той съобщи, че всеки може да разчита средно на 50 лв добавка, а при смърт, партидата се наследява от наследниците.

От 2002 г. досега частните фондове са изплатили около 800 млн. лв. на осигурените лица при натрупани общо близо 8 млрд. лв. по личните партиди. Осем процента от хората сменят пенсионния си фонд, каза Абаджиев.

 

Водещи новини

Още новини