Осигуряването в частен пенсионен фонд за втора пенсия вече няма да е задължително за хората, родени след 31 декември 1959 г. За това се разбраха правителството и синдикатите. Още от следващата година всеки сам ще избира дали да продължи да се осигурява в частните фондове, или да прехвърли парите си в НОИ, предвижда меморандум, който подписаха премиерът Бойко Борисов и президентите на КНСБ и КТ “Подкрепа” Пламен Димитров и Константин Тренчев.
На подписването на меморандума присъстваха и вицепремиерът Ивайло Калфин, финансовият министър Владислав Горанов и шефката на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова.
От началото на следващата година категорийните работници като миньори, работещи в тежката промишленост, авиатори и пр. също ще могат да избират дали да се осигуряват за ранното си пенсиониране в частен професионален фонд, или в НОИ, предвижда друга точка от меморандума.
“Това означава, че всеки работник избира къде да е задължителното му допълнително осигуряване в размер на 5% от дохода му.
Ако избере НОИ, институтът ще прибере и натрупаната досега партида”, обясни Константин Тренчев. Потенциалният приход от такова прехвърляне на партиди от частните в държавния осигурителен фонд може да донесе на НОИ приход от 7 млрд. лв., ако всички българи си преместят парите. Толкова са натрупани в частните пенсионни фондове към края на второто тримесечие на 2014 г. според анализ на Комисията за финансов надзор.
Прехвърлянето на осигуровки от НОИ към универсалните пенсионни фондове също ще е възможно, отново в рамките на тези 5% от дохода, стана ясно от обясненията на Тренчев.
При прехвърляне на допълнителното задължително осигуряване към НОИ хората ще получават една пенсия, която ще е изчислена върху всичките им вноски и ще е пожизнена.
Ако изберат да останат в частния фонд, ще получават основна пенсия от държавното обществено осигуряване и допълнителна от частния фонд в зависимост от това колко средства са се натрупали в партидата им.
В момента в частните пенсионни фондове са осигурени над 4,2 млн. българи и те ще имат възможност да направят избор от началото на 2015 г.
“Това ново правило отговаря на всички демократични принципи. Всеки ще е свободен да избере този начин на осигуряване, който смята за най-правилен”, мотивира промяната премиерът Бойко Борисов.
“Целта е да гарантираме на хората високи доходи, когато се пенсионират. Нещо, което не става, когато 53% от разходите за пенсии се финансират от данъци, а в същото време имаме частните фондове”, обясни министър-председателят. В този си вид пенсионната система просто не може да функционира повече, обясни Борисов.