Вдигнаха цените на дървата

share

Търговците на дървен материал тази година са вдигнали цените с 4-5%. Това заяви пред „Фокус” Марияна Станева, директор на голямо дружество за продажба за отоплителни материали в Бургас.

Тя коментира, че не е повишена цената за крайния потребител, въпреки че дружеството ги купува по-скъпо вече. Същото се отнася и за въглищата от внос, заради по-високия курс на долара.

Доставчиците на дърва обясняват, че са се увеличили тарифните цени за добив на дървен материал от гората. „Нещата може би са свързани с някакви държавни такси. Освен това има много голям интерес за износ на дървен материал за огрев в съседните ни страни, може би това определя апетитите на търговците на дървен материал да завишават цените“, коментира Станева.

Дружеството се снабдява с дърва основно от Странджа планина. То предлага цени от 140 лв. за 1 т. дърва, нацепени и нарязани. Цените на брикетите остават непроменени от миналата година – 234 лв. за тон, а на чувал – 5.85 лв. По-различни са цените в периферните складове, защото там се отразява и транспортният разход. Въглищата за тон са 270 лв., пакетирани – 8.80 лв. за брой.

Газьолът за отопление се използва основно от хотели или такива, които имат специални инсталации за него. Той се предлага за 1.80 лв/л с ДДС.

Още през август месец започва запасяването с отоплителни материали в Бургаско, каза Станева. По нейните думи, по-предвидливите българи купуват материали за отоплителния сезон още през лятото като използват отпуските, за да могат да приберат материалите за съхранение и да са готови за зимата. Но най-големите продажби дружеството отразява именно през зимните месеци.

Станева не очаква драстично покачване на продажбите на твърди отоплителни материали във връзка с повишението на цената на тока. По нейните думи, трудно е да се организира бързо преминаването от отопление с климатици към печки на твърдо гориво.

„Може би доста българи ще се ориентират към отопление с инсталации, които работят на пелети. Това наблюдавам най-вече в Созопол, Ахтопол, Царево, Несебър, понеже там доста хора живеят в еднофамилни къщи и е по-лесно да се премине към такива инсталации и те ще се възползват от това, че отоплението е по-евтино и може би ще зареждат повече пелети“, коментира Станева.

Водещи новини

Още новини