Офицери хвърлят рапорти за уволнение

Булфото (архив)
share

Близо 30 офицери от армията са пуснали рапорти за уволнение през последните няколко дни, научи „Преса“. Това се е случило, след като стана ясно, че кабинетът „Близнашки“ ще предложи униформените от силовите ведомства да се пенсионират при навършване на възраст 52-55 години, а не само при натрупан трудов стаж от 27 години в системата. Освен това Консултативният съвет по пенсионната реформа има идея при уволнение униформените от МО и МВР да получават обезщетение от 8 заплати накуп вместо 20, както е сега.

Висши шефове от войската прогнозират, че това е само прелюдия преди масовото напускане, когато следващото правителство и парламент гласуват поправките в законите. Опасенията са, че ще се повтори ситуацията от есента на 2012 г. Тогава правителството на ГЕРБ въведе възраст за пенсиониране в армията, която БСП после отмени, и само за два месеца си тръгнаха 800 офицери. Експерти твърдят, че това е причината почти да бъде ликвидиран гръбнакът на офицерския корпус в звеното „майор - подполковник“. Вакуумът от тези кадри ще се запълни за около 10 години.

В армията недоумяват и от аргументите, които изложи социалният министър Йордан Христосков, мотивирайки се с препоръки на Европейската комисия за ограничаване на ранното пенсиониране у нас. Първо, доста е съмнително, че ЕК е визирала специално силовите ведомства. Освен това в повечето европейски държави, които същевременно са и членки на НАТО, е възприета гъвкава система на пенсиониране на военните. В някои няма изискване за възрастова граница. В други, ако е въведена - можеш да се пенсионираш, като получаваш процент от парите си. Но ако останеш още на служба, с всяка година парите за старост на военния се увеличават.

Най-зле е ситуацията във военната авиация. Сега само двама-трима пилоти от групата, която дава денонощни дежурства по линия на „Еър полисинг“ за охрана на въздушните ни граници, нямат 15 години служба на летателна длъжност, за да се пенсио­нират. Всички останали отговарят на това условие. „Ако решат да си тръгнат, няма кой да пази небето ни. Нека дойде тогава социалният министър Йордан Христосков, който внесе предложението, да управлява изтребител МиГ-29“, каза тъжно въздушен ас от ВВС. Според него пилотите имат морално право да си тръгнат и поради обстоятелството, че ще има риск да получат само по 8 заплати, като напуснат строя.

Армейският летец, след като се пенсионира, може да работи в гражданската авиация. Но за да стане това, трябва да премине специален курс, да положи изпит и да получи документ - т.нар. бревет, който му дава право да се качи на граждански самолет. Цената на това удоволствие е 30 000 лв. и летецът го плаща от джоба си.

Водещи новини

Още новини