Паметникът на Свободата на връх Шипка може да остане без полицейска охрана, след като МВР няма средства да плаща на служителите си. От Националния музей “Шипка-Бузлуджа” са притеснени, че без охрана някой може да посегне на ценните експонати. Тази година се навършват 80 години от построяването на паметника.
В продължение на десетки години Шипка се охранява от полицията, която се грижи денонощно за сигурността на музейната експозиция, както и за 2000 декара , където са разположени паметници, землянки и оръдия от Руско-турската война. Сега обаче е получено предизвестие от МВР, че полицейска охрана ще има до 23 август, когато са тържествата, посветени на Шипченската епопея. Ако от музея искат комплексът да бъде охраняван, вече те ще трябва да плащат за това на полицията.
,,На месец ще струва към 19 500 -това са осемте оптимални бройки, които нито са много, нито са малко, но засега вършат работа. Като умножим 12 по 19 500 виждаме една огромна сума, която е по-голяма от целия бюджет на това предприятие.”, заяви Данчо Данчев – директор НПМ ,,Шипка Бузлуджа”, цитиран от БНТ.
Монументът се охранява и с видеокамери. Те обаче не са достатъчни и ако някой реши да посегне на ценните реликви, от полицията не могат да реагират бързо, защото паметникът се намира високо в Балкана.
,,Как няма да съм притеснен. Това е мемориален комплекс с 27 оръдия, всяко от тях тежи 700 килограма отлежал бронз. В експозицията на паметника -7 етажа има такива експонати – ценни реликви за хиляди левове”, обяснява Данчев.
За проблема вече е уведомен новият министър на културата. Това е втория опит да бъде свалена охраната на Шипка, след като през 2010 година паметникът беше изваден от списъка на стратегическите обекти. Сега музейните работници отново се надяват полицейската охрана да остане, ако бъде постигнато споразумение с МВР.