Бургаска област печели републиканското първенство по алкохолизъм, сочи класацията на Националния център по обществено здраве и анализи, съобщава "Труд".
Най-много тежки алкохолици, които са под лекарски контрол, живеят по Южното Черноморие.
Там за година 2779 местни са отишли в болница, за да търсят помощ за справяне с порока. Причината - оказва се, че бутилката ги е докарала до състояние на психическо разстройство.
Второто място в непрестижната класация на болните алкохолици държи столицата с 1499 хронични пияници, а след нея се подрежда Пернишко с 1118 души.
Докато все по-малко българи търсят специализирана помощ при злоупотреба с чашката, годишната консумация на алкохол у нас се увеличава.
Пием с по цели 7,5 литра повече алкохол годишно. Миналата година българинът е "пресушавал" средно по 27,1 л алкохолни напитки, докато преди 14 години те са били 19,6 л.
Това показват данни на Националния център по обществено здраве и анализи, предоставени на "Труд". Скокът се дължи основно на консумацията на бира - през 1999-а тя е била 10,1 л на човек от домакинство годишно, а м. г. - 18,9 л. За сметка на това се "загърбва" традиционната ракийка - през периода средното изпито количество се е понижило от 2,5 л на 2,1 л на човек годишно. Същото се случва и с виното - от 6,5 л на 5,5 л.
Световната класация на "най-пиещите" сред 188 страни оглавява Молдова, ние сме на 26-о място, а последен е Афганистан. Предното ни място се дължи на факта, че всеки пети българин и всяка двадесет и пета българка вдигат чашката по 365 дни в годината. А на най-предпочитаната напитка - бирата, всеки ден залагат 21,7 на сто от мъжете ни и 3,6 на сто от дамите ни, показват още от данните на центъра по обществено здраве.
Най-много тежки алкохолици, които са под лекарски контрол, живеят в Бургаска област (виж картата). Там за година 2779 местни са отишли в болница, за да търсят помощ за справяне с порока. Причината - оказва се, че бутилката ги е докарала до състояние на психическо разстройство. Докато консумацията твърдо расте, все по-малко злоупотребяващи с алкохол се лекуват. През 2008 г. 15 379 души са влезли в болница заради психическо разстройство вследствие на прекаляването със спиртни напитки. През 2011-а броят на пациентите е 13 199, а през 2013-а - 11 193. Затова изводите на всички изготвяни дотук програми за борба с алкохолизма повтарят, че трябва да се изгради мрежа от болнични и извънболнични структури за справяне с порока, подпомагащи се клубове на анонимните алкохолици, дневни центрове.
Според Кралската медицинска академия на Великобритания не може да се посочи коя е безопасната консумация на алкохол, тъй като тя е строго индивидуална и зависи от тегло, възраст, пол, поемане на храни преди, след и по време на пиенето, приемане на медикаменти, индивидуален метаболизъм, кръвна група, раса. А според нашите кардиолози по-здравословно е мъжете да пият по 10 чаши вино или бира седмично, а жените - 5, отколкото ако са заклети въздържатели.