Архитекти поискаха промени в правилата за издаване на строителните разрешения, с които да се защитят авторските им права, пише „Монитор“.
„Преди да се издаде разрешение за строеж, проектната документация трябва да е станала собственост на възложителя”, предлага председателят на Съюза на архитектите в България арх. Гоерги Бакалов. „Не бива да се стига до парадокса да се изплащат само 20-30% от хонорара и след това проектантите да остават излъгани. Не може с чужд проект да се взема разрешение за строеж. Направили сме предложения за съответните промени в ЗУТ”, поясни шефът на САБ. Според него, когато има спечелен конкурс за някакъв проект, е важно да се спазва и Законът за авторското право.
„Журитата или експертните съвети са от чиновници на общините или държавата, които вземат и решенията, а професионалистите инженери и архитекти, представители на гилдията, са малко“, смята арх. Христо Чепилов от Камарата на архитектите в България.
По думите му трябват промени в Закона за авторското, даващи право на авторите на проекта да бъдат водещи при реализацията му.
„За съжаление те няма да бъдат разгледани от парламента, защото са периферни за дейността му”, казва той. „ЗУТ трябва да се промени като философия. Заради тромавата си нормативна база губим евросредства. Един и същи проект в Румъния взема разрешение за строеж за 2-3 месеца, а у нас само за градоустройство процедурата трае от 3 до 9 месеца, и то ако не се обжалва. Време е да се раздели ЗУТ на два отделни закона - за строителството и за територията. Трябва да се даде приоритет на експертите, които да носят и наказателна отговорност за действията си. Подобна бе идеята на министъра на инвестиционното проектиране Иван Данов”, добави Чепилов.