До 5 юли всички топлинни счетоводители трябва да са разпратили изравнителните сметки на своите клиенти. Тъй като крайният срок тази година се пада в събота, това трябва да се случи най-късно идния понеделник. Какво ще показват те, все още не е ясно, тъй като най-големите фирми за дялово разпределение не са обявили резултатите. Обичайно доплащащите за парно и тези, на които топлофикацията има да им връща пари, са 50:50, съобщава „Монитор”.
Това показват и данните от изравняването на третия на пазара топлинен счетоводител. Според тях 52% ще имат да доплащат, а другите 48% - да получават пари. Изравнителните фактури на „Нелбо“ показват още, че тази зима столичани са платили за парно с 10,4% по-малко, отколкото за миналата, като сравнението е направено на база на 6-месечен отоплителен период.
Тази година абонатите трябва да бъдат изключително внимателни при четенето на данните от изравнителните сметки и да не ги пропускат да ги обжалват, дори при най-малко съмнение, че има грешка или че сметката им е надута заради някой крадлив клиент. Причината е, че вече са в сила промените в Наредбата за топлоснабдяването. Според тях сметките за топла вода и за парно вече ще се изчисляват по изцяло нов начин.
Топлата вода вече ще се плаща на равни вноски. Първата равна вноска ще е за юни и ще дойде с фактурата през юли. Тя, както и всяка следваща сметка до края на следващия май, ще се изчислява като 1/12 от реално отчетеното потребление на топлата вода при изравняването. Точно за това е много важно абонатите да са внимателни какво е количеството енергия, което им е записано след изравняването за топлата вода.
От „Топлофикация София“ дават пример, според който ако изравнителната сметка за отоплителния сезон 2013-2014 г. показва консумация от 48 куб.м топла вода, които се равняват на 3600 квтч топлинна енергия на стойност 390 лв., то равните вноски ще са за по 300 киловатчаса месечно.
По сега действащите цени това прави 28 лв. месечно. Не по-малко внимание трябва да се отдели и на енергията за отопление, записана в изравнителната сметка. Според новата методика общата енергия за отопление от последната изравнителна сметка се разделя на броя на дните с отопление - през последния отоплителен сезон това са 161 дни за София. Така се получава среднодневният разход за топлинна енергия.
През идващата зима той ще се умножава по броя на дните с парно в отделните месеци, като за всеки отделен месец ще се коригира с коефициент, зависещ от температурата. Според изчисленията на най-голямата топлофикация – столичната, ако изравнителната сметка за двустаен апартамент показва консумация на 3000 квтч след изравняване, това прави по 19 квтч на ден средно потребление. През януари, когато със сигурност ще има 31 дни парно за същото жилище ще бъдат платени 589 квтч.
Сумата за тях обаче ще бъде коригирана с температурен коефициент и актуалната цена.
Важно е да се знае, че срокът за обжалване е 30 дни, което означава най-късно до 5 август. След това топлинните счетоводители предават изравнителните сметки на топлофикациите за фактуриране. Важно е да се знае, че дори след получаване на окончателните фактури, хората могат да ги обжалват, само че вече пред топлофикациите.
До 5 юли ще са готови изравнителните сметки за парно
- 03.07.2014 | 08:40
- 1091