Командироването на гурбетчии в Германия е най-актуалната пазарна ниша, в която се вихрят измамници на трудовия пазар. Това предупреди Рюдигер Винтер, шеф на хамбургската организация “Труд и живот”, информира вестник „Труд“.
Според българското законодателство наши фирми без проблем могат да пращат работници в командировка в Германия и други страни от ЕС, ако са подписали договор като подизпълнители на местни компании. По тази схема обаче на гурбетчиите се плащат ниски заплати като в България.
По закон, ако командировката е по-дълга от 30 календарни дни, българският работодател трябва да плаща на служителите си поне минимална заплата за съответния бранш в страната, където ги изпраща. Въпреки това гурбетчиите получавали под минималните за Германия ставки. При законната 40-часова работна седмица един строител в Германия трябва да се разписва за поне 1600 евро месечно. Реално обаче командированият получава колкото в България - около 500 евро.
Така германският работодател ползва евтина работна ръка, а българските фирми печелят комисиони от врътката. Измамната схема доби популярност в ЕС преди 10-ина години заради честото използване от полски фирми. От Главната инспекция по труда обясниха пред “Труд”, че напоследък нарушенията с командироването на служители зачестяват. Подобни случаи има в Германия, Великобритания, Белгия и Холандия. Само за първото шестмесечие на 2013 г. измамени са подали над 80 сигнала, докато за цялата 2012-а жалбите са 54.
Когато получат оплакване, трудовите инспектори проверяват българската фирма, която командирова работниците, и праща сигнал до контролните органи в съответната държава за инспекция на чуждия работодател. При установено нарушение трудовите полицаи издават предписание, след което в повечето случаи работодателите доплащат разликата до минималното заплащане на командированите, обясниха от ГИТ.
От “Труд и живот” твърдят, че най-често фирми командироват българи за чистачи, строители и работници в складове и месопреработвателни цехове. За да не станете обект на трудова експлоатация, още в България трябва да изисквате от работодателя всички детайли - разбивка на основната заплата и добавките, на работното време и отпуските. Ако ви искат предплата от 300-400 евро за оформяне на документи или не ви издадат формуляр А1 от НАП за командироване, значи ще ви мамят, предупреждават от “Труд и живот”.