Навремето ние празнувахме 1 май като култ към работническата класа. След промените, които се случиха в страната работниците влязоха в схемата със незаплатения труд. Несравними са условията при, които сега работят бизнесмените. Навремето печалбите отиваха в държавата. Цялата печалба отиваше в един център в бюджета. Това каза бившият съветник на Тодор Живков Костадин Чакъров в предаването "Лице в лице" по БТВ.
Чакъров обясни, че цялото богатство на държавата е отивала в центъра и оттам се е разпределяла в различните сектори на икономиката. "Средната работна заплата при социализма беше 200 лв., но той не вижда другите фондове, които отиват в центъра. Реалните пари на българина бяха между 700 и 800 лв. Тази пари се разпределяха, примерно за Градския транспорт, където цената на билетчето беше 6 ст., за хранителната промишленост, за качеството на живота на хората. Спекулации са твърденията, че основно се е плащало за сигурност", категоричен е съветникът.
Според него целта след 10-ти ноември е била да бъде очернен социализмът. Костадин Чакъров разкри, че е бил свидетел по документи, че дългът на страната преди падането на комунизма е бил 8,8 милиарда. "Дългът на България беше около 9 милиарда долара, но имахме 4 милиарда да получаваме, т.е. чистият дълг на България беше 4,5 милиарда долара. Сега дългът на страната е 10 милиарда официално, ако се прибави и дългът на фирмите и външния дълг стават 50 милиарда. В момента това е положението, но го крият. Това е положението, след като България вече е разпродала всичките си активи, заяви Чакъров.
"Живков искаше да модернизира икономиката, той държеше на техническия прогрес на страната. Дори на Брежнев го е казвал. Китайците взеха нашия модел и го развиха", убеден беше съветникът на Тодор Живков.