Ердоган да се извини за геноцида над българите, призова Божидар Димитров

Булфото
share

Ердоган трябва да направи и втората крачка и да се извини за първия геноцид – геноцида над тракийските българи, заяви проф. Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей, по повод изявлението на турския премиер Реджеп Ердоган - да се извини на потомците на убитите арменци.

"Решенето на турския премиер Реджеп Ердоган да се извини на потомците на изкланите през 1915 - 1916 г. близо 1,5 млн. е стъпка в правилната посока. Естествено ,тя е половинчата – Ердоган не признава арменския геноцид, но поднася съболезнования на жертвите което при добра воля на отсрещната страна може да се приеме и като признание на геноцида и като извинение. Ако трябва да бъда съвсем честен аз и досега се чудя защо турските властимащи не го направиха много по-рано, позовавайки се на несъмнения иначе факт, че Османската империя няма нищо общо с Република Турция установена от Кемал Ататюрк през 1922 г.", коментира проф. Божидар Димитров, цитиран от Агенция "Фокус".

"През 1913 г., възползвайки се от Междусъюзническата война, турската армия нахлу в Източна Тракия и изкла половината от живеещите там близо 450 хил. българи. И ако останалата половина успя да избяга в недокоснатата от турската инвазия България, то бе само защото младотурските генерали бити жестоко от българската армия само преди няколко месеца не вярваха, че не сме оставили дори една рота в Източна Тракия и се опасяваха, че всеки момент от близките горички ще изскочат с грозен рев онези грамадни и окаляни български войници със святкащи ножове на манлихерите си и с бойния вик „По пет на нож, вашта мама читашка” след това дойде ред на арменците през 1915 - 1916 г. Впрочем арменците, също като нас, бяха клани и преди това, но не така мащабно и през 19 и в началото на 20 в. Накрая дойде ред на гърците през 1922 г. гръцката армия стигна почти до Анкара, но при река Сангария гърците претърпяха катастрофално поражение. Турската армия достигнала до брега на Егея изкла близо 1 млн. от общо 2,5 млн. гърци живеещи по Малоазиатския бряг. Слава богу гърците като морски народ имаха хиляди кораби и лодки и близо 1,5 млн. се спасиха бягайки до за щастие близо разположените до Анадола острови и в Континентална Гърция. Така Кемал Ататюрк и сподвижниците му решиха въпроса с преминаването на собствеността, производството, търговията, и транспорта в турски ръце", каза проф. Божидар Димитров.

"Тук нещата са обаче малко по-сложни за разлика от арменците България е успяла през 1925 г. да сключи т.нар. Ангорски договор с който трябва да бъдат обезщетени бегълците (36 500 български семейства) едни съболезнования или едно извинение към потомците им (между тях съм и аз) означава не само признание за геноцида, но и засилване на българските позиции в преговорите за финансово обезщетение. Затова си мисля, че няма да дочакаме такова, що се отнася до гърците те не очакват такова. По простата причина, че самите те са не по-малко виновни за четири години властване в Източна Тракия, Истанбул и Предна Мала Азия те също са избили стотици хиляди турци. Така че още през 1936 г. са постигнали взаимно извинение и опрощение в името на вечната братска дружба между гръцкия и турския народ", коментира проф. Божидар Димитров.

Водещи новини

Още новини