Използването на думата „циганин" не е обидно, но не е и препоръчително, защото често има оскърбителен смисъл. Това заяви за Дарик зам.-председателят на Комисията за защита от дискриминация Баки Хюсеинов.
Терминът „ром" е въведен в България по политически и идеологически причини, като в същото време в медийното пространство е наложен стереотипът, че циганите са мързеливи и крадливи, следователно думата „циганин" има оскърбителен смисъл. След това стана по-удобно да се използва политически коректната дума „ром", подчерта той.
Според Хюсеинов думата носи в себе си по-малко негативен смисъл и използването й е наложително, за да се променят нагласите на обществото към тази етническа група". Той изтъкна, че по негови данни всяка година по няколко хиляди роми завършват българските университети, но крият произхода си, защото се притесняват да не попаднат под ударите на дискриминацията.
На същото мнение е и шефът на фондация „Рома 1995" Антон Карагьозов. Според него често използваната дума „циганин" не е обидна, но и не е много приемлива, защото носи негативно и неприятно отношение. „Сега е по-модерно да се казва ром, макар че много хора от етноса не се обиждат и предпочитат да ги наричат цигани", разказа шефът на една от най-големите ромски фондации в страната. „Все пак има и такива, които се обиждат, защото свързват думата „циганин" с термина „циганска работа", която е нещо „отрицателно, мързеливо и противообществено".
„Циганин” не е обидна дума, но носи негативизъм
- 08.04.2014 | 10:31
- 2284