Гледаме по телевизоро сирийските бежанци, гладни, жадни, децата реват, абе като нас са, приличаме си. Жал ни е за тях, нямаме нищо против да дойдат при нас да живеят, място все ще намерим, ами нали сме хора, требва да си помагаме." Така нареждат ромите от квартал "Париж" в село Микрево, община Срумяни, описани в обширна дописка във в. Труд.
Те сами сложили френското име на гетото си, както обясняват сами - да се посмеем като няма друго. Провокирани от представители на медиите с въпроси за бежанците, те не чакат много, за да изложат житейската си философия по темата. "Тези хора са нещастни, бегат от война, бомби, ние тия неща много не ги разбираме, ама ни е жал за хората. Може да сме прости, ама не сме лоши, ако дойдат, ще ги приберем. Ама чухме пак по телевизоро казаха, че им давали помощи по 1000 лева на месец. Добре, ама как стават тия работи, откъде тези пари за тях, а за нас няма. Наште помощи са малко, а работа нема", разсъждава Огнян Методиев. Той е един от най-възрастните жители на махалата и е най-беден. Но младите се респектират от него, защото говорел умно, затова в квартал "Париж" му викат Политико.
Огнян е нещо като квартална забележителност и ромите ни водят право при него. Той живее в постройка - подобие на къща. Има две стаи, вони ужасно, мухите са превзели всичко. В едната стая е той, в другата щерка му и двете деца. По Татово време работел като товарач, вземал добра заплата. Гледал семейството си, направил къща. Но като дошла демокрацията животът им се съсипал, останал без работа, разрушили къщата му, защото се оказала незаконна. Трудоустроен е със 115 лв. пенсия.
Няма нито ток, нито вода, но пък има мнение за всичко. Но преди да каже какво мисли за бежанците, бърза да излее личната си мъка. "Питайте ме как живея, влезте да видите, това нормално ли е. Но най-голяма мъка ми е щерката. Знаете ли какво работи, работи като сексуална антена на пътя...", казва и подсмърча. Питаме какво е това сексуална антена, а той се подсмихва - проститутка. "Много ми е мъка, а тя вика - ами какво да правя, как да ги храня, друга работа няма. - Прави пауза и казва - А, мен никой не ме взема на работа, защото съм бил стар и аз сега какво да умирам ли... Сега се радвам, че БСП-то дойде на власт, тех ги по-обичам, защото повече мислят за хората. А Бойко Борисов , пратете му много здраве, не го искаме, само пътища му са в главата, а за нас нищо не направи", нарежда Огнян Политико.
"Та сега за бежанците да ти кажем, чуваме българите не ги искат, ами то и нас не ни искат, ама това не е редно. Срамота е. Чухме и друго, че тук до нас близо щели да строят лагер за тях. Нека, нема лошо, ние на хората ще помагаме", нарежда Политико. А младите се кискат отстрани и разсъждават на глас, че заради бежанците може и на тях да пуснат ток.
В махалата Микрево живеят над 950 роми. Около 250 души са заети към общината по различни програми, една част от жените работят в шивашките цехове в района, но останалите са без работа и се прехранват кой както може - с кражби, с вторични суровини, с проституция. В махалата влияние имат евангелистите, които са построили дом църква и помагат на ромите с храна, дрехи, пишат им документите, учат ги на хигиена, дават здравни съвети.
Квартал "Париж" иначе е населен от доста млади хора. И тук по традиция се женят невръстни, но масовите раждания на деца са намалели. "Гледаме да караме до две, че повече не можем да изхранваме", разказват Огнян и Нели, които са семейство отдавна, но имат само две деца.