Първите картите за електронна идентичност вече са факт. Системата за идентификация е част от по-голям проект за развитие на административното обслужване по електронен път. Дадени са 12 милиона лева по оперативна програма "Административен капацитет".
„Всичко вече е приключило, така че вече можем да се похвалим и да демонстрираме разработените модули от изпълнителите”, заяви Цветанка Кирилова.
Един от модулите позволява гражданите и бизнесът да участват във взимането на решения. Системата носи смелото заглавие "електронна демокрация". В новата система "черешката на тортата" е с карта за електронна идентификация да се гласуваме в допитване.
Ако сега искаме да участваме в някой от редките референдуми, трябва физически да се легитимираме пред избирателната комисия. В бъдеще в допитване ще може да се участва с лична чип-карта. Въвеждаме ПИН код и казваме своето "да" или "не".
Електронното ЕГН ще служи за достъп до всякакви услуги. За тях ще научаваме в обновения портал на електронното правителство. До дни порталът ще стане публично достъпен.
4000 хиляди чиновници, журналисти, лекари, учители и студенти ще получат от новите чипове за идентификация, за да се включат в тестовете по време на едногодишния гаранционен период. „И твърде вероятно е както всеки разработен софтуерен пакет да се открият бъгове”, допълва Кирилова.
Обсъжда се дали от 2016 година чипът да не започне да се вгражда в личните ни карти. Другият вариант е електронната идентификация да се разпространява заедно с бъдещите здравни карти.
Системата засега може да служи само за тестове. Необходими е нов Закон за електронното управление, които вече написан, но тепърва ще обсъжда.
Готова е системата за електронно ЕГН
- 17.08.2013 | 19:14
- 2863