Владимир Топалов: Ще блокираме магистрали, искаме да оцелеем

share

За съжаление се оказахме прави и енергетиката ни е в колапс. Това заяви д-р Константин Тренчев на пресконференция.

Според председателя на Националната Федерация  "Техническа индустрия, наука, информатика" Здравчо Здравчев работниците имат право на защита при нарушаване на правата им. Работниците имат право сами да изработват уставите си и да членуват в синдикални организации, поясни той.

В дружеството на "Ай Би Ем Глоболи център" се работеше по техни правила. При проверка от Инспекцията по труда им бяха издадени редица предписания и те атакуваха  в съда само три. При делото работодателите загубиха. Известните членове на синдикалната организация бяха тормозени, я председателят бе уволнен. Предизвикахме втора проверка в предприятието от Инспекцията по труда и бяха констатирани още 14 тежки предписания. Първата добра новина е, че фирмата предостави помещение  на 3 километра от предприятието на синдиката. Също така сме завели жалба в Комисията за защита от дискриминация и по-късно тя се произнесе в наша полза, каза той и допълни, че сигурно мазохизмът е част от синдикализмът.  Здравчев показа и нагледно документите по случая.

Той представи и друг подобен случай с "Язаки България" ЕООД в Ямбол - където имаше неправомерни уволнения, също и предписания от Инспекцията по труда, както и дело, което ние спечелихме. Инспекцията по труда обаче не си свърши работата и синдикална организация не функционираше добре. По-късно "Язаки" предостави помещение за синдиката. Той обясни още, че фирмата е приела нови вътрешни правила и е въвела системата от "жълт и червен картон". Здравчев подчерта, че в България гражданите свободно се сдружават, но работодателите изземват функцията на съдебните органи и казват кой е легитимен и кой не.

Константин Тренчев, заяви, че страната ни е един разграден двор, в който всеки прави каквото си иска, но ако хората са задружни могат да постигнат каквото си поискат. Често ни питата какво правим ние - истината е, че трябва да имаш смелостта да кажеш какво става. Ако хората в "Ораново" бяха казали какво става, сега може би нещата щяха да са различни, допълни той.

Владимир Топалов, председател на Миньорската федерация към КТ "Подкрепа", заяви, че всички въгледобивни дружества в страната работят на загуба. Стигна се до тук, защото се намали производството на ток от въглища, а това доведе дружествата до това състояние. Загубите са в различни размери, но е характерно, че навсякъде дружествата я усещат, каза още той. 

Не съм съгласен с това, което каза министър Стойнев за работата в мините, че е или смърт или хляб, а по - скоро тя е  глад и мизерия, коментира той. По думите му навсякъде се търсят начини за намаляването на разходите, а това води до пипането на неща, които са свързани с безопасните условия на труд. "Конкретно за "Ораново" се вижда, че инспекцията по труда като орган  не е на необходимото ниво, защото те са занемарили нещата. Покрай "Ораново" се задават много неща, на които ще трябва да се намери отговор. Поставили сме си за цел да прегледаме цялата нормативна уредба и до края на месеца ще се излезе с конкретни предложения за промяна. Дори се стигна и до идеята да се създаде Минна агенция, която да отговаря за целия отрасъл", каза още Топалов.

Той заяви, че ако нещата останат така, както са сега - въгледобивът у нас ще фалира. "ВЕИ-та са причината за това, защото техните договори са гарантирани и те не търсят пазари. Ако темповете се запазят, цената на тока ще се увеличи в пъти. Атомните централи предпочитат свободния пазар, защото от НЕК и дължат милиони и те твърдят, че това да са на свободния пазар ги устройва. Но не устройва гражданите заради енергийния микс. Цифрите ми подсказват, че ще се увеличи цента на тока. Това намаление от 5% създава допълнително напрежение в топлоелектрическите централи. Ние сме буфер в системата, обясни още Топалов.

Председателят на Синдикалната миньорска организация заяви, че трябва да се промени цената на въглищата. По думите му "Мини Марица Изток" може да се натовари и да изнася ток за Турция. Там има пазар за това, каза още Топалов. 

Попитан за това дали се цели ликвидирането на въгледобивния бранш, той заяви, че това е така и не е само в неговата глава. Той обяви, че при всички положения протести ще има и ще се блокират магистрали и пътища. "Категорично искам да заяви, че не искаме да бъдем използване за политически цели. Имаме конкретни искания и знаем какво трябва да се случи. Ние искаме да оцелеем, искаме работа и искаме да имаме условия, а не искаме някой да ни оцветява", допълни още Владимир Топалов.

Водещи новини

Още новини