Правителството е убедило българите, че кризата е отминала. Това показва проучване на Европейската комисия за нагласите на гражданите, огласено днес в Брюксел.
От изследването, направено сред 20 000 европейци от 27-те страни членки, излиза, че България – смятана за недоверчив песимист, е сред най-позитивно настроените държави.
Всеки втори анкетиран българин смята, че най-лошото е отминало и гледа с увереност напред. Само около 28% подозират, че нещата не са чак толкова розови.
Българският оптимизъм обаче прави впечатление на фона на общите настроения в ЕС, където скептиците все още са повече (47%) от тези, които смятат, че най-лошото се е разминало (43%).
Неочакваният резултат подрежда България сред 10-те най-позитивно настроени държави, веднага след Люксембург, която може да се похвали с най-заможното население в ЕС.
Последните четири места се разпределят между три държави, на които в момента Брюксел помага да закрепят публичните си финанси – Ирландия, Гърция и Португалия. Само един от петима гърци и един от шестима португалци са спокойни за бъдещето си.
На другия полюс са датчаните, където двама от трима души са оставили кризата зад гърба си. Малко след тях са най-новите членове на еврозоната – естонците, и веднага след тях са австрийците, словаците и словенците, които могат да се похвалят със сериозни позитивни обществени нагласи.
Резултатите от изследването показват, че европейците почти поравно разпределят доверието си между ЕС и националните си правителства, що се отнася до пътя, по който ги водят за излизане от кризата – един от петима смята, че мерките, които се вземат, са правилни и навременни.
Международният валутен фонд, който участва в спасителните програми за шестте държави, които в момента са поставени на оздравителни икономически програми (Гърция, Португалия, Румъния, Унгария, Латвия и Ирландия), заема третото място с одобрение за работата си у всеки шести анкетиран.
В сравнение с предишно измерване на обществените очаквания около икономическата и финансова криза, направено от Европейската комисия миналата есен, оптимистите са се увеличили с 1 процент, а тогава само четири държави бяха изправени пред държавен фалит, докато сега те са шест.
Също днес председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу изпрати тревожни писма до премиерите на страните от еврозоната, в които изразява силна тревога от проблемите в еврозоната, които се задълбочават и вече обхващат Италия и Испания.
През последните дни и въпреки политическите усилия пазарите показаха, че нямат доверие в мерките, които бяха взети в края на юли от лидерите на еврозоната за стабилизиране на общата валута. Дълговете на двете държави, сред които Италия е третата по големина икономика в еврозоната, поскъпнаха.
В писмото Барозу подканя премиерите да ускорят работата по прилагане на споразумението за втори спасителен пакет за Гърция и за намаляването на лихвите за обслужването на дълга на Ирландия и Португалия.
Той опипва почвата за увеличаване на спасителния фонд, чрез който се подпомагат страните от еврозоната, давайки храна на слуховете, че още държави ще се нуждаят от него. В момента Европейският финансов механизъм разполага с 440 млрд. евро.