С 2100 лева хората главно си плащат режийните и си купуват храна, каза по Нова телевизия Мика Зайкова, финансов експерт от КТ „Подкрепа" по повод обявения праг за оживяване на едно четиричленно семейство.
Според наши данни обаче тези пари получават около 18% от семействата. Тези хора не ходят на море, говорим за хората, които са добре, защото с тези средства те се издържат, но няма как да отделят пари, за да отиде на почивка. Повече от семействата на средна и над средната възраст имат апартаменти. Но не така стои въпросът с младите хора, които също искат да имат собствен дом. Бедният българин е този, който яде кофичка кисело мляко и хляб и това са основна пенсионери.
Има т.нар. работещи бедни, голяма част от които живеят с 240 лева, а не с 510. При тях е страшно, че те имат една сериозна дилема- дали да станат длъжници или да си нахранят децата. Тези хора постепенно се изолират и затова е тази агресия в по- бедните деца.Това, което предлагаме не е ново.
Още в началото на годината синдикатите предложиха един пакет от мерки за повишаването на доходите, в който не е само въпросът за нахранването на българите, а да има и потребление, каза г-жа Зайкова. Тогава искахме ръст на заплатите в бюджетната сфера, ръст на индекса в реалния сектор и ръст на пенсията.
Доходът на българина се изяжда и от инфлацията, стоките от първа необходимост са се увеличили с не по- малко от 20%. Става въпрос за т.нар. златно швейцарско правило. Средният осигурителен доход в страната е над 700 лева, има безспорен ръст на инфлацията. Сега пенсиите трябва да скочат с 10,99%, но от три години не е прилагано това правило, тъй като Дянков „не знае да управлява". „ Хиляди пъти съм повтаряла- икономията е майка на мизерията.
Не можеш постоянно да икономисващи и да не влагаш", за три години около 27% е натрупаната инфлация, но междувременно цените са се покачили.