ДАНСwithme роди група за натиск срещу олигархията

share

Протестите, започнали на 14 юни срещу олигархичния модел на управление под мотото ДАНСwithme, родиха независима гражданска инициатива, която си поставя за цел възстановяване на демокрацията и върховенството на закона и цели да спаси гражданското недоволство от девалвация. Над 60 юристи, учени и журналисти се обединиха вчера около "Харта за разграждане на плутократичния модел на българската държава", пише "Сега".

Тяхната цел е чрез доброволен труд и привличане на експерти да изготвят правила, с които да вкарат принципите на демокрацията в сферите партийна система, съдебна власт, сектор сигурност, медии и финанси. Хартата, имената на подписалите я, както и бъдещите им намерения ще могат да се следят на интернет страницата https://harta2013.eu. Инициативата е отворена за всички граждани, желаещи да я подкрепят, както и за такива, които имат възможност да участват като специалисти в конкретна област.

Идеята е експерти с добра репутация и професионален опит да положат доброволен труд, като се обединят в малки групи в дефинираните като ключови пет сектора и изработят програми с конкретни мерки. Целта е те да бъдат наложени на управляващите чрез активистки кампании. Според участници в инициативата правителството и парламентът трудно ще заобиколят свършеното от доброволците: от една страна, натискът на протестиращите продължава, от друга - наближава поредният мониторингов доклад на ЕК.

Групата, обединена от хартата, декларира, че ще следва примера на правозащитното и екологичното движение, които през последните години постигнаха подобрения на законодателно и практическо равнище в полза на правата на човека и върховенството на закона. Ще се използва натрупаната критична маса в обществото, за да се изработи и изпълни подробен план за разрушаване на сегашния олигархичен модел на държавата.

"Назначаването на г-н Делян Пеевски за председател на ДАНС не беше нито случайно, нито грешка и затова доведе до кулминация на общественото възмущение и погнуса. В неговата кариера и публичен образ се синтезират всички патологични процеси, довели до унизителното и привидно безизходно положение на България днес. Казусът "Пеевски" оголва задълбочаващото се обземане на политическата система, медиите, правосъдието, националната сигурност и банковия сектор от мрежа на скрити зависимости, която не признава върховенството на закона и разделението на властите, изпразва институциите от демократична легитимност и подменя обществения интерес с корупция и морална разруха. Не е случайна грешка на симулативния политически модел и назначаването на Волен Сидеров за председател на парламентарната комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика", пише в хартата.

Конкретните задачи на експертните групи ще включват изработване на законодателни предложения за изменение на изборните правила и правилата за осъществяване на политическа дейност така, че да бъде гарантирано автентичното политическо представителство на гражданите. Освен това ще бъде извършен пълен комплексен анализ на съществуващото законодателство по отношение на възможностите на полицейските и други служби за злоупотреба с гражданските свободи и права. Ще последва изготвяне на обща идейна програма за разпределяне на правомощията между службите, за координация помежду им и контрол.

Друга цел е да се изготви концепция за управление на публичните средства така, че да бъде "обезкръвен настоящият модел на отглеждане на олигархията от държавата". Предстои и изготвянето на програма с конкретни мерки за защита на медийната свобода - чрез разкриване на източниците на финансиране, формулиране на добри управленски практики, развитие на разследващата журналистика като осъзнат приоритет и налагане на общите етични стандарти.

Укрепването на независимостта на съдебната власт е сред най-реалните цели, тъй като още миналата година Съюзът на съдиите подготви конкретни законодателни мерки, които да променят сегашния модел. Те не бяха възприети нито от предишните управляващи, нито от Висшия съдебен съвет.

Хартата предвижда още създаване на обществена комисия с участие на юристи и общественици, които са заслужили обществено доверие, за обобщаване на всички анализи, за провеждане на собствено проучване и за диагностициране на състоянието на демокрацията у нас. "Така ще си дадем шанс да научим истинските имена на процесите и лицата, които са ги направлявали в годините на прехода", смятат подписалите се.

Водещи новини

Още новини