Запознахме се с предложените доклади и имаме няколко бележки по отношение на ценообразуването. Преференциалната цена трябва да е обвързана с енергийната ефективност, по отношение на биомасата.
Препоръчали сме да се разгледа и обсъди това, заявиха от ЕВН на обществено обсъждане в ДКЕВР на доклад относно определяне на цени на електрическата енергия от ВЕИ.
Докладът засяга случаите, когато инвестицията за изграждането на енергиен обект за производство на електрическа енергия от възобновяеми източници се подпомага със средства от национална или европейска схема за подпомагане.
От Енерго Про казаха, че ще излязат с писмено становище. Асоциациите заявиха, че очакват регулатора да си застане на мястото и да си върши работата.
Инвестиционните разходи на фотоволтаичните централи са се увеличили, а това не е отчетено. Искат да се запази старата цена за мегаватчас, останалите цени също би трябвало да се коригират на база митото на ЕС. Малките фотоволтаици в България са спънати и нямат шанс да се развиват.
От асоциациите заявиха, че не знаят как се образуват цените, имат нужда от конкретната формула и ценообразуващите елементи - кои данни са влязли в ценообразуването.
„Няма да изразявам становище по представените доклади и предложения за цени”, каза Николай Налбантов от Министерството на икономиката и енергетиката.
Дамян Христов от НЕК посочи, че на този етап нямат възражения към предложените преференциални цени. Възражения нямат и от ЧЕЗ. От ЕВН имат няколко забележки по ценообразуването имаме няколко бележки. От ЕВН предлагат преференциалната цена да бъде обвързана с постигната ефективност. Опасенията им са, че в Западна Европа вече има много голям брой централи, които са пред фалит. За "Енерго-про" проблемът е с огромните непокрити разходи с изкупуването на зелена енергия.
Според Красимир Кръстев от Институт за публично-частно партньорство, от 6 юни ЕС е въвел мита от 11.8% върху модулите. „Това означава, че разходите на една нова фотоволтаична централа се увеличава 7 - 8%, което не е отчетено в предложените цени”, каза той. Според него - няма нито политическа, нито институционална воля да се развива секторът. Моето предложение е - да се запази старата цена от 290 лв. за мегават час, каза той. Да се надяваме, че през август митата няма да бъдат увеличени на 48% (от 48 до 60%), допълни Кръстев.
Според Пламен Дилков от Хидроенергийна асоциация - докладът не се отличава сериозно от докладите от предните години.
„Надяваме се, че рано или късно, ще се отвори една нова страница. Искаме да знаем не просто от кои сайтове се взимат данни, но и какви конкретно данни се взимат от тези сайтове”, каза той. По негови думи - сега не може да бъде проследена методологията.
„Втората точка е каква е методологията – декларирани ценообразуващи елементи, които влизат в каква формула? Няма никаква държавна тайна”, каза още той.