България е една от малкото страни, която има не повече от 3 – 3,5 % оправдателни присъди, а това е много добър знак и означава, че по-голямата част от обвинителните актове влизат в съда мотивирани и много убедителни.
Това заяви в Кюстендил главният прокурор Борис Велчев, предаде репортер на радио „Фокус” – Кюстендил. Според главния прокурор сложните дела затова са знакови, защото са сложни. По сложни дела провали има навсякъде.
„Няма държава, в която сложните дела да се решават бързо и лесно. Ще има дела, по които обвинението се проваля. Принципът, че трябва да има създадена една интегративна система на държавното обвинение в България, която да гарантира, че огромният процент от делата ще завършат с обвинителни актове, е създадена. Питайте дали няма правосъдие в България онези жертви на 52 000 осъдени през изминалата година. Жертвите на тези хора са получили възмездие”, допълни Борис Велчев.
Според него най-лесно е да се вземат 20 дела, които наистина са много сложни и трудни, по които е възможно да се провали обвинителната теза и по тях да се дава оценка за цялото правораздаване – няма да е справедливо. Според главния прокурор е много лесно в прокуратурата всичко да се сведе до субординацията и накрая един човек да отговаря за всички.
„Най-лесно е всички да се скрият зад главния прокурор – става въпрос за над 1500 души прокурори. Нито главният прокурор може да упражнява контрол върху всеки един от тях, а не е редно. Отговорността трябва да се носи там, където възниква. Трябва да се носи от самите прокурори, те за това са магистрати и правораздават по вътрешно убеждение”, заяви Велчев.
Според него поставените въпроси по време на срещата с прокурорите в Кюстендил, не са били изненада. Те са до голяма степен едни и същи в страната.
„Говорихме си за това, че прокурорската работа е твърде напрегната, а обемът на прокурорския труд е огромен и поне това, което зависи от нас, за да намалим бюрокрацията в системата, трябва да го направим”, коментира Борис Велчев. Той посочи, че това вече е направено по реда на предварителните проверки, в специалния надзор, ограничен е и административният надзор за законност, което позволява на прокурорите да се съсредоточат по истински важните дела.