През следващите 3 години налогът за събиране на отпадъците ни може да скочи до 200 пъти заради изискване на Европейската комисия. България е от страните, които рециклират твърде малко боклук за сметка на огромните количества, които трупаме по сметищата си.
В момента всяка община у нас плаща по 15 лева за тон депониран отпадък и съответно върху това количество се определя и нашият данък смет. Догодина изискването е сумата да скочи на 35 лева за тон депониран отпадък, а до 2016 г. да достигне 90 лева. Това означава, че общините или трябва главоломно да вдигнат такса смет за гражданите си, или да влошат услугата по сметосъбирането и услугата като цяло.
24% от боклука в България се рециклира. Всичко останало трупаме на сметища в цялата страна. Културата за разделно събиране на българина всяка година се повишава, но това не винаги е достатъчно, информира БТВ.
"По някой път се демотивират - примерно в един квартал в София един месец има кофи за събиране, а след това фирмата няма лиценз и няма, а хората не ги интересува дали има лиценз, те искат да имат контейнери", обясни Моника Роменска от „Екопак”.
Община Благоевград е с най-ниските такси у нас. Европейските изисквания обаче биха вдигнали ударно данъците дори там.
"Най- лесно е да увеличаваме данъците, но увеличението на данъците означава и рестрикция на бизнеса и в края на краищата товари бюджета на всеки един човек. Това означава, че намаляваме потреблението", уточни кметът на града Атанас Камбитов.
Според общинските власти рязко вдигане на такса смет ще има обратен ефект. "Всяко едно увеличаване на тази такса ще доведе до по-ниска и по-ниска събираемост, което съвсем естествено ще доведе до обратния ефект и общините ще почнат да работят в недостиг на средства", смята Милен Тодоров от Национално сдружение на общините.
В момента в някои общини у нас събираемостта на такса смет е едва 55-60%. От екоминистерството обаче посочват, че ако общините започнат да рециклират повече и по-малко да пълнят сметищата си, няма да се наложи гражданите да поемат финансовата тежест.
"Ако те въведат този нов модел на управление на отпадъците - да ги разпределят към компостиране, сепариране и превенция, това значи, че на депото ще отиват по-малко отпадъци и те няма да заплащат тези такси", обясни Теодора Желева от „Управление на битовите отпадъци” към МОСВ.
Ако рестриктивните мерки влязат в сила в някои общини у нас, такса смет ще скочи до 50 лева на месец. Затова местната власт настоява до 2016 г. сумата за тон депониран отпадък да остане 15 лева, след което плавно да се увеличи.
На фона на всичко това интересен е фактът, че като цяло за последните 5 години количеството на отпадъците, които изхвърляме, е намаляло с 20% - в момента средният европеец изхвърля около 540 кг годишно, а българинът - около 380.
До 200 пъти скача такса смет
- 25.05.2013 | 20:42
- 2601