При провеждането на две от три обществени поръчки през 2011 г. са допуснати нарушения. Те засягат 73% от общата стойност на възложените работи, сочат данните от отчет на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ).
При 821 от общо проверените процедури за обществени поръчки на стойност над 1 млрд. лв. са установени 2 458 нарушения. Броят на констатираните нарушения дори бележи ръст в сравнение с предходната година, отчита Агенцията и посочва, че работата на администрацията в сферата на възлагането на обществени поръчки не се подобрява.
Анализът разкрива, че най-ефективният възпиращ механизъм за корупция в обществените поръчки остава прозрачността на целия процес - при подготовката, обявяването, избора на изпълнител, възлагането, изпълнението и финализирането на обществените поръчки, допълват от АДФИ.
Проблемните области остават същите и не се забелязва намаляване на закононарушенията, нито пък има увеличение на ефективно изразходваните публични средства. Слабостите очевидно не зависят от смяната на правителствата, а съществуват трайно в администрацията, констатира Финансовата инспекция.
Дейностите, при които най-често се констатират нарушения са възлагането на обществените поръчки и управление на имуществото, особено при определянето на цена за отдавано под наем имущество, както при липсата на застраховка на имотите.
Според докладите на Сметната палата неефективното управление на финансите и имуществото на администрациите основно се дължи на липса на ясни отговорности и качествен контрол, както и на недостатъчната подготовка на персонала.
Откриха нарушения в 60% от обществените поръчки през 2011 г.
- 22.05.2013 | 14:21
- 1162