Живеем по-дълго от всякога, показват последни данни на Световната здравна организация. Само за 20 години средната продължителност на живота в световен мащаб се е увеличила с около 6 години и продължава да расте, информира Нова телевизия.
Ако през 1990 година средната очаквана продължителност на живота в света е била 64 години, към 2011-та тя вече е 70 – съответно 72 години за жените и 68 – за мъжете.
„Тази тенденция е постоянно повишаваща се от Средновековието насам. Тогава ако средната продължителност на живота е била 30 - 40 години, сега е двойна. Като към този процес имат отношение теми, свързани с хранене, с начин на живот, със стрес”, казва д-р Атанас Пелтеков.
Лекарите напомнят, че здравословното хранене, физическата активност, отказът от цигари и липсата на стрес могат значително да удължат живота ни. В световен мащаб, обаче, най-важните фактори за висока преживяемост са други. „Първото и най-важното може би е рязкото снижаване на детската смъртност, включително в огромните региони Индия и Китай,” отбелязва д-р Пелтеков.
И въпреки, че според американски учени, в последните години боледуваме повече от хронични заболявания, водещи до инвалидност и психически проблеми, медицината вече позволява да се овладеят значително повече смъртоносни състояния.
„Например един остър инфаркт, който само допреди 10-15 години си е бил истинско изпитание, сега се лекува изключително успешно за много кратък период, инвалидизацията и смъртността от тези заболявания е значително по-кратка.”
За съжаление България не се нарежда сред страните с най-висока преживяемост. Такава е например Япония, където средната продължителност на живот е около 82 години. У нас тя е 74 години, като нарастването в сравнение с 1960 година има. Тогава тя е била 69 години.
Сред най-дълголетните са японците, австралийците и жителите на Швейцария. Продължителността на живота за последните 20 години пък е намаляла в Северна Корея, Либия, Южна Африка и Зимбабве.