Икономическата криза е променила бита на ромския етнос

share

Икономическата криза значително е променила бита на ромския етнос, коментира д-р Красимир Романов от Асоциацията за семейно планиране и социално здраве за регион Плевен, предаде БТА.

Моето убеждение е, че децата не бива да се раждат, само за да се получава майчинството, и с тези минимални суми да се издържа семейство. Това не бива да се случва в България - за това работя, заяви д-р Романов. Той обяви, че ежедневно виждам хора в окаяно положение, а те създават и раждат деца, които също живеят зле. Има жени на 40 години, които искат да станат дори донори на яйцеклетки, за да получат някакви средства и да издържат семействата си.

Според специалиста, ранната бременност и полово предаваните болести са сред основните проблеми на циганите у нас, наред с тежките финансови и социални проблеми. Лекар съм от 30 години. Много години не бях виждал туберкулоза - нещо, което сега е буквално ежедневие сред хората от тези общности, защото лошото хранене, трудният им живот и препитание водят и до такива проблеми, разказа лекарят.

Въпреки проблемите в тази общност, специалистът попада на куриозни според него случаи. Налага му се да следи бременността на 12-13-годишни момичета. Има в практиката си 15-годишно ромско момиче, което е майка на три деца, и жена, която е баба на 28-годишна възраст.

Той определи като специфичен обичай това, че ромски момичета държат да забременеят колкото се може по-рано. Родилките на практика са деца, които са лишени от детството си, е категоричен лекарят. По принцип законодателството в България не разрешава това да се случва, но много от тези хора не се ангажират да спазват законите у нас, а едно забременяване и раждане в такава възраст крие сериозни рискове, коментира д-р Романов и допълни, че Асоциацията не само консултира циганките, а им съдейства за предпазване от нежелана бременност.

Положил съм много усилия и желанието ми е да стане държавна политика раждането на деца, които имат шанс да бъдат отглеждани нормално, да имат нормално детство, да се развиват и да живеят добре, да бъдат обучавани и образовани, каза лекарят.

Водещи новини

Още новини