Българи лъснаха в списъка на 130 000 души скътали пари в офшорни зони

share

Поне няколко българи са в най-големия разкриван някога списък на офшорни дружества, твърди “Труд”. Милиони изтекли документи очертават мащабите на тази съмнителна индустрия и разкриват повече от 122 000 фирми и 130 000 физически лица и посредници от 170 страни по света, вероятно укриващи данъци.

Общите авоари в офшорни зони възлизат на поне $32 трилиона (25 трилиона евро), не е ясно каква част от тях притежават осветените лица и фирми. Разкритията идват от базирания във Вашингтон Международен консорциум за разследваща журналистика (ICIJ).

Негов говорител обяви, че общо 86 журналисти от 46 държави обработват около 2,5 милиона документа от последните почти 30 години, равняващи се на 260 гигабайта. Това е 160 пъти повече информация от документите, публикувани през 2010 г. от “Уикилийкс”. Те съдържат точна информация, често кодирана, относно самоличността на собственици и акционери в дружества на Каймановите острови, Британските Вирджински острови, островите Кук, Самоа, Сингапур, Кипър, Швейцария и други.

Постепенното публикуване на имената от списъците, определено от консорциума като най-мащабното журналистическо сътрудничество в света, започна вчера в 36 медии от цял свят. Сред тях са аржентинският в. “Ла насион”, бразилският “Фоля де Сау Паолу”, немският “Зюддойче цайтунг”, френският “Монд”, швейцарският “Матен диманш”, “Вашингтон пост” и други.

Данните се публикуват на части по преценка на центъра във Вашингтон. Информацията за България е поверена на Румънския център за разследваща журналистика в Букурещ. Щефан Къндя от центъра уточни пред “Труд”, че има и българи. “Няма политици или известни имена”, увери той и допълни, че “българският” списък ще бъде публикуван след 10 дни, а дотогава разследващите журналисти не могат да разкриват подробности.

Гигантската информация е била получена преди 15 месеца по пощата в обикновен външен харддиск, разказва Джерард Райли, шеф на ICIJ. Дискът съдържал над 2 млн. писма и 4 бази с данни. Те били под формата на работни бележки и инструкции, официални документи, имейли, малки и големи бази с данни, сканирани паспорти и счетоводни книги.

Анализирането на масива изисквало специален софтуер, с какъвто от над 10 години вече работят разузнавателни агенции, адвокатски кантори и бизнес корпорации.
Китай, Хонконг, Тайван, Русия и бившите съветски републики присъстват с най-много собственици на офшорни сметки и фирми. Такава компания имал и грузинският премиер Бидзина Иванишвили. Негов говорител каза, че от 2011 г. той няма участие в нея.
Гърция обяви, че започва разследване на 103 офшорни сметки на нейни граждани. Европейската комисия настоя страните членки на ЕС да погнат данъчните измами, които лишават правителствата от 1000 млрд. евро годишно.

Водещи новини

Още новини