В търсене на по-добър живот много българи, заминали в Белгия, се оказват на черния пазар, жертва на престъпни схеми. Проблемът е особено наболял в Гент, където кметът на града наскоро поиска България да спре потокът от заминаващи, предава БНТ.
Христо е в Гент от две години и три месеца и още при идването си е станал жертва на престъпна схема. Дошъл е да търси работа и се надявал на помощ от други имигранти, установили се отдавна тук. Заради ограничението за работа на българи и румънци понякога да си намериш работа може само на ръба на закона. Често срещана схема е новодошлите да бъдат излъгани да подписват документи на холандски език с уверение, че това е трудов договор.
"В последствие се разбира, че са били съдружници в една фирма. Получавали са по 50-60 евро за статут, който предполага да се вземат средства от порядъка на три, четири, пет, шест хиляди евро", разказва измаменият Христо.
Без да знаят, българите стават собственици на големи фирми. "Баш-баш собственикът, с най-големи пакет от акции. На моето име после започнаха да идват глоби за служебната кола, а аз дори нямам книжка", добавя той.
Това обаче е най-малкият проблем. Христо е длъжник и на данъчните власти. "Това са 4000 евро, с посещението на съдия-изпълнителя стават 4500 евро. Не ми е много весело. Живея с моята приятелка, белгийка, заради нея съм тук. Трябва да си намеря редовна работа някаква", казва още Христо.
Като него в Гент има хиляди българи и мнозина, също като него, са станали жертва на измами.
"Повечето българи се озовават на черния пазар, понякога ги експлоатират. Освен това живеят при трудни условия - често еднофамилна къща е наета от няколко семейства, всяко живее в една стая и плаща около 500 - 600 евро на месец", казва Ян Балию, координатор на политиките за интеревропейска миграция в кметство на Генг.
Основна причина за тези проблеми е незнанието от новодошлите както на холандски език, така и на правилата. Тези неща могат да се научат безплатно в интеграционни центрове.
"Още от първия ден, в който дойдат тук, самите те биват изслушвани и от този ден нататък, слушайки техните въпроси, подготвяме уроците, които са свързани с тези, живеещи проблеми, да ги нарека така", обяснява Айтен Мехмедова, преподавател "Обществено ориентиране" в центъра "Компас".
Тези курсове обаче са достъпни само за легално регистрирани чужденци. Остава проблемът с хората, живеещи в Гент незаконно и в страх от властите - и българските, и белгийските.
Подлъгани нашенци се оказват на черния пазар в Белгия
- 30.03.2013 | 21:10
- 3072