Ако бъде ограничена енергията от АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица Изток 2" за свободния пазар, това ще срине износа. Това мнение изразиха пред БТА Иван Хиновски, председател на Българския енергиен форум и Атанас Тасев, енергиен експерт и консултант.
По данни на ЕСО, предоставени на БТА, в момента България е основен износител в региона, с реализиран износ от 8 358 млрд. квтч през 2012 г. Спрямо 2011 г. това е спад с една пета, но трябва да се има предвид, че 2011 г. отчетохме почти рекорден износ на електроенергия от 10 728 млрд. квтч., съобщиха за БТА от ЕСО. През 2010 г. износът е бил 8 517 млрд. квтч.
Основните направления, към които се изнася енергията, са Запад (Македония и Сърбия) и Юг (Гърция и Турция). Също така през нашата мрежа се транзитира енергия от Север (Румъния) към Юг. Преносната възможност на вътрешната мрежа и на граничните електропроводи е да се изнася активна мощност до 1700 мегавата; в действителност реализираният износ рядко достига 1350 мегавата, колкото е капацитетът на мрежата, коментираха от ЕСО.
През деня износът рядко надвишава 850 мегавата, а през нощта не изнасяме повече от 350 мегавата.
Намалението на износа се дължи, от една страна, на свиването на потреблението на електроенергия в страните от Югоизточна Европа, членки на ENTSO-E, и, от друга страна, на по-голямото (в сравнение с 2011 г.) производство на електроенергия от ВЕЦ в съседните страни.
За периода от 1 януари 2013 г. до 24 февруари 2013 г. изнесената електроенергия от страната е 877 хиляди мегават часа, а за същия период на 2012 година износът е бил 843 хиляди мегават часа. Отчетеният ръст е от 4,3 процента, но не бива да се забравя, че през 2012 г. имаме спрян износ на електроенергия от 21 до 27 януари със заповед на тогавашния министър Трайчо Трайков заради стачката на миньорите и за още една седмица от 10 февруари, този път, заради тежката зимна обстановка.
Председателят на БЕФ Иван Хиновски коментира, че насочването на цялото количество евтина енергия, произведена от АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица Изток 2", към регулирания пазар с цел да се намали цената на тока за битовия потребител ще доведе до силно ограничаване и дори до спирането на износа на електроенергия. Това автоматично ще означава намаляване на постъпленията в бюджета от данъци, но ще окаже и удар върху НЕК и ЕСО като се спре притока на свежи пари в енергийната система, посочи Хиновски.
Според него, ще се окаже, че трябва да се дотира крайната цена на електроенергията за бита от страна на държавните производствени централи, а това е много грешен подход. За година - две това до такава степен ще доведе до декапитализация в отрасъла, че очаквам сривове в електрозахранването, прогнозира експертът.
От парите, постъпващи чрез износа на енергия и търговията на свободния пазар, в енергийния отрасъл постъпват пари за ремонти, за поддръжка на мрежата. Ако тези пари бъдат ограничени, то под заплаха ще бъде поставена и поддръжката на мрежата, смята Хиновски. Той обяви, че в последните години много фирми се отказват от бизнеса с търговия на енергия, защото печалбата от износа на енергия е все по-малка. Популизъм е, когато се говори, че цената на електроенергията може да бъде намалена за сметка на търговията на свободния пазар, категоричен е експертът.
Според Хиновски, ако има резерви за намаляване на цената на тока, то те се крият в намаляване на загубите и кражбите на енергия и ограничаване на разходите на енергийните дружества по цялата верига - производство, пренос, разпределение. АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица Изток 2" обаче работят и без това с много малка печалба. Ако тя им бъде отнета, това ще бъде пагубно за тях, смята Хиновски.
Всички решения в сферата на енергетиката трябва да бъдат взимани много внимателно, защото ако този отрасъл се дестабилизира, това рефлектира върху цялата държава, коментира проф. Атанас Тасев. Според него увеличаването на квотата на АЕЦ "Козлодуй" за регулирания пазар би довело до понижаване с около пет процента на крайната цена на електроенергията за бита, но в същото време би се отразило пагубно върху енергийния баланс.
Поражения ще претърпи бизнесът, защото повечето предприятия като големи консуматори са сключили договори за покупка на енергия от АЕЦ "Козлодуй" или от ТЕЦ "Марица Изток 2". Ако те не могат да получат от тези централи евтина енергия, то бизнесът им ще бъде застрашен, коментира Тасев.
Ако от микса за регулирания пазар бъдат изключени централите "Бобовдол", "Брикел" и "Марица 3", то на улицата ще излязат работещите в тези централи, както и хиляди миньори, които произвеждат суровина на ТЕЦ-овете, защото на свободния пазар енергията от тези три централи няма да е конкурентна, прогнозира Тасев. Според него решението за намаляване на крайната цена на тока чрез използване единствено на енергията от АЕЦ "Козлодуй" и евентуално ТЕЦ "Марица Изток 2" няма да даде устойчиво решение, а може да задълбочи проблемите.
Атанас Тасев предложи като дългосрочно решение да бъдат въведени диференцирани цени на електроенергията спрямо потреблението - за малките консуматори с най-ниски сметки цената да е най-ниска, а постепенно с нарастването на консумацията - да расте и цената. Това предложение може да се прецизира, но е начин за справяне със социалния дисбаланс в обществото, смята Тасев.