Гадателката на Берлускони май позна - ГЕРБ е на път да се разцепи

share

Врачката Теодора предрече това да стане след местния вот на 23 октомври, но натрупаното напрежение в страната е на път да взриви партийния мир преди това, пише в. "Сега".

В края на май силен трус разлюля ГЕРБ-Бургас. Младежката организация демонстративно напусна общинското събрание, което трябваше да одобри предварително подредени листи за 83 съветници. Неподчинението оглави рапърът Тодор Йосифов-Маниака, който през 2009 г. бе избран за депутат, но се отказа заради скандалните си песни. "Буум мада фака, ще те стрелна с патлака. Сега стана бой", пееше тогава лидерът на младежите в морския град. Не стана ясно дали нещо подобно е изпял на съпартийците си, когато си е тръгнал от залата, но пред "Сега" Йосифов се представи като много принципен и дисциплиниран гербер, който държи на партията си и за всяко обяснение препраща към техния пиар.

Според местните медии разривът между млади и стари в ГЕРБ е окончателен Йосифов обаче каза, че бургаската структура била една от най-силните в страната и нямало опасност от разцепление. "Не мисля, че в момента има напрежение, това са нормални, партийни неща", обясни той. Донякъде не без основание. В Бургас има търкане между две герберски лобита - групата около кмета Димитър Николов, подкрепяна от младежите, и тази около областния шеф Димитър Бойчев. Протестът на общинската конференция е част от партийни битки. Тодор Йосифов си е направил самоотвод за общински съветник, но сестра му Галя Василева е с номинация. Още няма решение от горе, което допълнително утежнява обстановката в Бургас. Без много обяснения ГЕРБ се отказа от демократичната идея местните да преподредят листата за съветници като дадат глас си на своеобразни предварителни избори.

В Сапарева баня партията на Бойко Борисов съвсем се разцепи. Официалната причина за това са разногласия около кандидат-кметската номинация. Десетина от учредителите на ГЕРБ в града, начело с общинския председател Росен Тимчев, депозираха оставки, тъй като не са съгласни с наложените им от областното ръководство имена. "Издигнатият кандидат за кмет Калин Гелев е член на ГЕРБ от няколко месеца, а аз съм сред учредителите и дори по станишево време съм лежал 72 часа в ареста заради участие в протест в София от името на ГЕРБ", обясни Тимчев пред "Сега". Той допълни, че сериозните им разногласия са с областното ръководство, което имало протекцията на Цветан Цветанов. Напрежението са натрупало много преди номинациите. "Много хубави чувства запазвам към премиера Бойко Борисов", декларира Тимчев. Според него сериозно напрежение имало в Бобошево, в Бобов дол също имало разминаване между желанията на местното и областното ръководство при номинациите.

Две враждуващи лобита в ГЕРБ се сблъскаха и във Велико Търново. Едното подкрепяше номинираният за кандидат за кмет доц. Константин Дочев, който се смята за човека на промяната. Другият кандидат Даниел Панов, който е шеф на общинска фирма "Царевград Търнов", се смята за наследник на линията на досегашния кмет Румен Рашев. На предишния местен вот дори е бил шеф на щаба на търновския градоначалник. По време на общинската конференция двамата са събрали гласове с драматична разлика. 131 за първия срещу 127 за втория. На сблъсъка е присъствал вицепремиерът Цветан Цветанов, а окончателно спорът ще разреши Изпълнителната комисия. Уплашен, че дори структурата на ГЕРБ в старопрестолния град може да се разцепи, Цветанов предложи социологическо проучване да определи по-подходящия претендент, макар че такова вече е направено.

Подобна драма тресе и плевенската структура на ГЕРБ. И там Бойко Борисов трябва да заложи на едно от двете лобита - на парламентарната шефка Цецка Цачева, която лобира за общинския шеф на партията д-р Йордан Георгиев, или на депутата Ивелин Николов, който пък е повече харесван от общинската конференция. Депутатът Николов е събрал 176 гласа срещу 134 за фаворита на Цачева, който се класира на трето място. Според противниците на Цачева тя използвала поста си и убеждавала висшето ръководство на партията, че докторът е по-добрият кандидат за кмет. Какво делят Цачева и депутата Николов не е много ясно, защото двамата бяха неразделни преди години и Николов бе неин личен пиар, когато Цачева се бореше за кметското място в Плевен през 2007 г.

Драмите във Варна и Сливен, където напълно беше пренебрегнато мнението на местните структури, и лично Бойко Борисов се договори с досегашните кметове Кирил Йорданов и Йордан Лечков, също са заредени с много напрежение. В Благоевград също има война. Там воюват областният координатор Константин Хаджигаев, който е и член на Изпълнителната комисия, и депутатът Атанас Камбитов. На предишните избори Хаджигаев се ползваше с огромната подкрепа на Цветан Цветанов, но нещата вече били променени и не е ясно дали местната структура няма да се разцепи преди или след вота.

Конкуренция, която може да прерасне в нещо по-сериозно, има и в Габрово. Там структурата не е доволна от кмета Николай Сираков, който успя да спечели частичните избори, след като Томислав Дончев стана министър по еврофондовете. Кметът-йога ще загуби тази есен, сочат тайни социологически сондажи. Като най-подходящ претендент се смята Таня Христова, шеф на кабинета на Дончев. Тя е била и зам.-кмет на Габрово.

И Силистра не е подмината от драми. Там още през март шефът на общинския съвет Александър Сабанов хвърли оставка като член на ГЕРБ. Напрежението е в резултат на неразбирателство между него и депутата Стефан Господинов. В резултат на тази война групата на ГЕРБ в общинския съвет се разцепи, петима станаха независими, а седем останаха да се водят като партийни членове. "95% от решенията в общинския съвет се вземат с пълно мнозинство, но когато тези седмината се опитват да си прокарват тясно партийни интереси, не ги подкрепяме", обясни шефът на ОС. Всъщност ГЕРБ пробвали да направят преврат и да сменят със свой доверен кадър шефа на общинските съветници, но не успели. Сега Сабанов е кандидат за кмет като независим, а хората на Борисов се лутат кого да излъчат, за да не загубят изборите. Умуват между зъболекарка и адвокат, но тъй като не им изглеждат много сполучливи кандидатури, се е появила идея и за бивш шеф на болницата.

Сабанов обяснява, че е разочарован от шуробаджанашките назначения във властта на близки на депутата. "Имаме си дори заместник-областен управител със средно образование, защото Тодора Цонева е съдружник със съпругата на депутат в едно радио", обясни Сабанов. На сайта на областната администрация наистина няма и дума за образованието на зам.-областната, но пък пише, че до 1989 г. е била културномасовик и организатор в дирекция "Музика", а след това е била управител на фирма "Бойкос" ООД и радио "Мелодия".

Номинациите и кметските битки са част от процесите на противоборство, които се развиват в управляващата партия отдавна. Примери за всички отрицателни явления, срещу които уж се бореха новите лица на ГЕРБ, могат да се намерят навсякъде. На места са шокиращи с арогантността и лицемерието си.

Много тежка задача е легнала върху рамене на Бойко Борисов - да отсее читавото от болното в ГЕРБ. Тъй като той на повечето места е изпуснал юздите, Цветан Цветанов ще има тежката дума при стимулирането или отхвърлянето на представителите на едно или друго лоби. Опасните подмолни течения могат да доведат не само до разцепление по места, но и на национално ниво.

Водещи новини

Още новини