"Действително не е ясно какво точно, като законово задължение, има парламента, след като над 20% от гражданите са гласували на референдума в неделя. Тази игра не сме я играли. Това, което политиците ще направят сега, във всички случаи ще създаде практика. Трябва да има някаква рефлексия върху този резултат", заяви пред БНР председателят на Института за развитие на публичната среда Антоанета Цонев.
Тя добави, че ако трябва да интерпретира върху въпроса, политиците ще трябва да разсъждават върху въпроса „отворена или затворена е темата за Белене”. Цонева изтъкна, че и двете страни в спора са били "за" ядрената енергетика и на референдума не имало опция против нея, какъвто референдум, според нея, също може да се проведе.
Институтът за развитие на публичната среда е на мнение, че сумата похарчена за референдума е по-малка, отколкото твърди министърът на финансите.
"По отношение на внушенията от министъра на финансите Симеон Дянков, че са похарчени едни пари, които били 25 милиона, искам да опровергая. След малко ще публикуваме в нашия блог „отворен парламент” вчерашното ни блиц разследване. Не са толкова парите! План-сметката е 14 000 000 лв.", каза Цонева.