От МВР са решени да затегнат мерките за контрол на инкасо колите. Това става дни след поредния обир за над 100 хиляди лева от инкасо в столицата.
След нападението стана ясно, че парите са били пазени без оръжие, а единият охранител дори не бил назначен на работа. Целта на ревизията е да се въведе ред в сектора.
Всяка инкасо кола може да бъде спирана от полицейски служител, на когото да се покаже картата през прозореца. Охранителят не е длъжен да отваря, независимо, че е проверяван от полицай. При необходимост на инкасото се показва в кое РУП да се насочи за щателна проверка. Това обясни Камелия Кукева, Охранителна полиция, ГДНП пред БТВ.
В районното служители от охранителна полиция ще гледат под лупа дали охранителите имат професионална квалификация, въоръжени ли са, каква сума транспортират и дали колата инкасо отговаря на изискванията за превоз на определената сума. В най-честия случай колите пренасят над 30 хиляди лева, което ги задължава да са бронирани.
От практиката досега най-често нарушенията са свързани с промяна на маршрута на колата банка. Такъв казус имаше и при обира за милиони край Севлиево миналата година. „Неспазване на изискването за маршрут. Като го няма, няма как да бъде търсена отговорност на водача, защо се е движел по друг маршрут”, коментира Кукева.
У нас около 2000 фирми с близо 100 хиляди души работят в сектора на охраната. Най-предпочитани от клиентите са тези, които държат най-ниските цени.
Резултатите от проверката в цялата страна ще бъдат обобщени след не по-рано от месец.
Затягат мерките за контрол на инкасо автомобилите
- 28.01.2013 | 20:14
- 1570