Книжарниците отчитат 10% ръст на оборотите през 2012 година

share

Силна е била 2012-та година за любителите на книгите.

У нас са продадени над 12 милиона екземпляра. Най-четеният автор за годината се оказва туркинята Елиф Шафак. Нейният роман "Любов" е продаден в няколко хиляди екземпляра. Другите най-четени автори са Хорхе Букай и класиката на Екзюпери "Малкият принц".

Най-четеният български автор пък е Мирослав Пенков с неговата книга "На изток от запада". Всъщност приятно впечатление прави, че цели 5-ма български автори са сред топ 50 на най-четените у нас.

Михаил Вешим приема скромно, че е сред най-търсените български автори. Цели 4 негови книги са се купували силно през годината. Почитателите на саркастичния му стил скоро отново ще имат повод за радост, защото Вешим е готов с поредната си книга. За вечно усмихнатия писател тайната на успеха е интелигентният хумор.

"Когато пиша аз нарочно не употребявам в моите книги мръсни думи. И нямам нито една вулгарна дума в моите книги "Нашингтон" и "Английският съсед", за да покажа, че хуморът може да се прави и така", каза Михаил Вешим.

11 лева и 33 стотинки е средната цена на продадена книга за миналата година - това означава, че сме давали 50 стотинки повече за книги от 2011-та. С продадените над 12 милиона екземпляра на всеки българин се падат почти по 2 книги за годината. 1/10 са на български автори.

"10% от всички книги може да не звучи чак много добре, но ако в спорта вземем 10% от всички медали в света, защото тук се съпоставяме с целия свят, сигурно ще бъде повод за национални тържества", обясни пред БТВ Веселин Тодоров от Асоциация "Българска книга”.

Променил се е и жанрът на най-четените книиги - в топ 50 по продажби 80 на сто са художествени романи. Търсят се много детските книжки и фентъзи поредиците, които са филмирани, за сметка на все по-малкия интерес към книгите за самоусъвършенстване, психологически и бизнес съвети.

"В последно време хората купуват повече за подарък, отколкото за себе си - по-малко отделят за собствените си нужди, отколкото за децата, роднините и т.н.", смята Радослав Кисьов, управител на книжарница

Продажбите на книги са донесли 137 милиона лева приходи за годината. Цените пък са скочили с около 5%, но поскъпването съвпада с инфлацията.

Очакването за 2013-та година е книгите да задържат тези силни позиции на пазара, а интересът на читателите да се насочи все повече към фентъзи романите и луксозните готварски издания.
 

Водещи новини

Още новини