Позицията на България на заседанието на Европейския съвет, посветено на многогодишната финансова рамка, беше защитена по най-добрия начин, със солидни аргументи, а не с хленчене.
Това заяви министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев. Министър Дончев отбеляза и конкретните аргументи на страната ни - данни за общоевропейската полза на повечето проекти, които се реализират в България, ефектът, който имат върху основните макроикономически показатели, както и аргументът, че системата за управление на европейските пари най-сетне работи. Това са трите солидни аргумента, които вършат работа. Всякакъв аргумент, близък до хленченето в стил "ние сме бедни и трябва да ни дадете пари" не би свършил работа, заяви министърът, като добави, че такъв аргумент предизвиква раздразнение и негативен ефект. Правителството разсъждава за средствата, които ползва този програмен период, като за драстичен минимум и настояваме за повече, отбеляза още Дончев. По думите му страната ни има силни аргументи и един от тях е, че през България преминават пет европейски транспортни коридора и всяка инвестиция в тях е от значение и за България, и за европейския трафик.
Окуражен съм от това, че в България за първи път има жив интерес към, на пръв поглед, скучната европейска тема, като темата за бюджета на ЕС, коментира министърът. По думите му обаче е тъжно, но не и изненадващо, че интересът е "леко консумативен". Начинът, по който ЕС взема решение по този въпрос може да бъде тълкуван като индикативен доколко са силни рефлексите на Съюза да се справя със ситуацията. На пръв поглед отлагането на вземането на решение за началото на другата година би могло да е лоша новина, от друга страна е по-добре да има по-късно, но по-добро решение, отколкото по-ранно, но недостатъчно добро, отбеляза Дончев. Според него трябва да се прояви разбиране към тези, които осигуряват парите в европейския бюджет. Представете си на какъв натиск са подложени политиците в част от държавите- членки, където с данъците на техните граждани, освен да финансират националните политики, внасят милиарди в европейския бюджет и когато с тези пари се изгражда басейн за крокодили или се строи летище, на което не
каца нито един самолет, коментира министърът. В този смисъл позицията на нетните донори е напълно разбираема и ние не можем да се сърдим, добави той.