Кипър може да стане член на НАТО

  • 28 ноември 2024 13:48

  • 293
  • 0
Кипър може да стане член на НАТО
© pixabay

Република Кипър може да кандидатства за членство в НАТО, след като въоръжените сили на страната получат необходимото обучение и оборудване с помощта на САЩ, за да достигнат стандартите на най-големия военен съюз в света, каза кипърският президент Никос Христодулидис днес, цитиран от Асошиейтед прес.

Коментарът на Христодулидис слага край на седмици медийни спекулации относно намеренията на правителството след срещата му с президента на САЩ Джо Байдън във Вашингтон миналия месец. Развитието е в противоречие с дългогодишната политика на Кипър за неутралитет, датираща от епохата на Студената война, когато Кипър балансираше между Вашингтон и Москва.

Христодулидис посочи, че макар Кипър да не може да се присъедини към НАТО в момента поради възраженията, които Турция ще повдигне срещу потенциалното му членство,  кипърската Национална гвардия не трябва да бъде лишена от възможността да подобри отбранителните си способности с помощта на САЩ.

Турция, която поддържа повече от 35 000 войници в отцепилата се турска кипърска северна част на етнически разделения Кипър, не признава правителството на Република Кипър, което е базирано в южната част на острова.

Христодулидис не уточни как турските възражения могат да бъдат заобиколени. В момента обаче ООН работи по подготовката за подновяване на преговори между признатата единствено от Анкара Севернокипърска турска република и Република Кипър.

ЕК дава 50% повече пари на Кипър за справяне с миграцията

Кипър е разделен на две части от 1974 г., когато турската армия нахлу в северната част на острова като реакция на държавен преврат, целящ присъединяването на Кипър към Гърция. През 1983 г. в северната част на острова едностранно е обявена Севернокипърска турска република. Турция настоява за решение на кипърския въпрос чрез две държави, докато Република Кипър и Гърция остават на позицията за федеративно решение.

„И тъй като не искаме Националната гвардия да губи такива възможности, ние водим преговори със САЩ (…) и им благодарим за положителния им отговор (…) относно това как Република Кипър може да използва по най-добрия начин тези възможности, така че когато всичко си е на мястото, Кипърската република може да стане членка на НАТО“, каза Христодулидис пред Асошиейтед прес.

„Укрепването на способностите за възпиране на Република Кипър е от изключително значение и ние се възползваме от всяка възможност, както по посока на САЩ и НАТО, така и на Европейския съюз“, посочи той.

Кипърският президент отбеляза, че географското местоположение на Кипър, който е най-близката страна членка на ЕС до Близкия изток, само на 182 километра от ливанската столица Бейрут, е дало тласък на планираните подобрения на военната инфраструктура. Той каза, че правителството в момента преговаря със САЩ за модернизиране на ключова въздушна база и с ЕС за военноморска база.

След срещата си с Байдън Христодулидис разказа пред АП за ангажимента на неговото правителство да разшири сътрудничеството в областта на отбраната и сигурността със САЩ.

Кипърската военновъздушна база „Андреас Папандреу“ в югозападната част на страната в момента е домакин на контингент на морската пехота на САЩ и няколко военни транспортни и товарни самолети V-22 "Оспри" (Osprey), предназначени да помогнат при потенциални евакуации от Ливан и другаде.

Последвайте канала на

Калина Христова
293 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини