Махат паветата от "Дондуков" - слагат асфалт

share

Ударно строителство и ремонти е планирала Столичната община за догодина. За това ще бъдат похарчени почти 500 млн. лв. Парите са по програми от ЕС, заеми и собствени средства. Всички те ще отидат за ремонти и строителство на пътища, детски градини, нови естакади, за разклонението на метрото до летището и до „Младост” 4, както и за ВиК проекти.

„До две седмици ще се изготви карта, на базата на която ще вземем решение за последователността на строителството и ремонтирането на улиците и булевардите”, обясни кметът на София Йорданка Фандъкова, цитирана от Монитор.

До края на тази година трябва да приключи строителството на двете естакади при Телевизионната кула и на ъгъла на бул. „Ив. Евст. Гешов” и ул. „Св. Г. Софийски”. След това ще започне изграждането на кръстовищата на две нива - при Семинарията и на ъгъла на бул. „Ив. Евст. Гешов” и „България”.

Догодина ще започне и строителството на пробива на бул. „Царица Йоанна” в „Люлин”, който ще свързва комплекса със западната дъга на Околовръстното. Със заем от Европейската инвестиционна банка от 50 млн. евро и още толкова пари от бюджета на София ще бъдат ремонтирани 21 булеварди и улици през следващите 4 г. След броени месеци ще стартира и дълго чаканият ремонт на „Цариградско шосе”. Освен нови асфалт и мантинели, там ще бъдат обновени и мостовете. Ремонтът ще почне от входа на София и ще продължи до „Алея Яворов”. Очаква се този проект да глътне към 20 млн. лв.

Планиран е и основен ремонт на булевардите „Ботевградско шосе”, „Дондуков”, „Монтевидео”, „Копенхаген”. Паветата на „Дондуков” ще бъдат сменени с асфалт. Бул. „Копенхаген” пък ще свърже догодина кв. „Дружба” 2 с „Цариградско шосе”, а след около 2 години ще стигне до „Младост” 3.

Основен ремонт ще има и на бул. „Шипченски проход” от ул. „Иван Димитров” до бул. „Асен Николов”, а на следващ етап и до бул. „Христофор Колумб” в жк. „Дружба 1”. В списъка за обновяване са и пътен възел „Надежда” и бул. „Искърско шосе”. Ще бъдат ремонтирани и ул. „Тодор Каблешков” от бул. „Бъкстон” до бул. „Цар Борис III”, ул. „Богатица” в „Лозенец”.

„Даваме си сметка, че всичко това ще затрудни движението в столицата, затова ще се стремим винаги да има алтернативен маршрут”, обясни Фандъкова. Преди време тя обясни, че предпочита да се строят нови улици и да се правят основни ремонти, отколкото да се пълнят дупки. Обаче София не може да се откаже напълно от кърпенето на улици. Затова отново близо

28 млн. лв. ще отидат за пълнене на дупки

през 2013 г. В този случай най-важни ще са вътрешнокварталните улици.

Освен с основните ремонти на шосета общината ще продължи и доизграждането на ВиК мрежата в София. Сега кметството изпълнява 6 проекта за 158 млн. лв по Оперативна програма „Околна среда”. Те ще бъдат завършени през 2014 г. Тогава се очаква да има цялостна канализация в кв. „Овча купел”, кв. „Горна баня” и Банкя. В напреднала фаза са проекти за канализация в „Надежда”, „Илиянци”, „Горубляне”, „Модерно предградие”, „Симеоново”, „Суходол”. В начален етап от изграждане на канализация са проектите за престижните квартали от Витошката яка – „Симеоново” и „Драгалевци”.

Водещи новини

Още новини