Проблемът е, че отново ще очакваме от следващите. Това означава, че системата на висшето образование не може да функционира самостоятелно, без политическа или друга намеса. Желанието на Съвета на ректорите е системата да бъде независима от смените на политици и смяна на политики. Така коментира протеста на държавните висши учебни заведения проф. Сава Димитров, ректор на НМА "Панчо Владигеров", в интервю пред БНР.
И обясни, че "този протест не е само за заплатите, този протест е за системното недофинансиране на основни дейности в университетите. Социалният протест е само елемент".
Посочи като пример някои висши училища, които нямат пари, за да осигурят качествено обучението заради липса на инструментариум и материали.
"Химическите препарати, необходими за такива дисциплини, се налага да се купуват по международни проекти, тъй като университетът не може да ги осигури поради липса на финансиране. Проблемът със заплати да се разглежда като част от финансирането на един университет", каза ректорът на Музикалната академия.
И обясни, че подмяната на инструментариума също е проблем за висшите училища и в Музикалната академия е имало музикални инструменти от 30-40 години. В Германия те се подменят автоматично на 7 години, а в Швейцария на 5 години с осигурено държавно финансиране.
"Ако на масата стои увеличаване на заплатите на служителите, на висококвалифицирани кадри и купуването на един-два инструмента, разбира се, че изборът ще е за хората", заяви проф. Димитров.
Той благодари на синдикатите за активността, "те са лост да оказват влияние върху управляващите, без значение кои са те".
И обясни: "Нашите искания са с по-мащабен поглед за развитието на системата. От години е поискано висшите училища да получават 10% за научно-изследователската дейност и досега никой не ги е получил. Това означава, че системата се реформира непрекъснато отвътре. Колкото повече се бърка в един приет план и бъде трансформиран, това дава една несигурност и нестабилност в системата, а тя е консервативна и дава резултати след няколко години", коментира проф. Димитров.
Според него един от големите проблеми на системата за висше образование у нас е привличането на чуждестранни студенти заради лошо рекламирана образователна системата.
"Броят на децата, завършили висше образование, е драстично нисък и няма да можем да осигурим на системата работната ръка в България. Всъщност, най-важният ресурс е това, което можем да вземем отвън, да привлечем чужди студенти, не просто да платят такси, а да бъдат привлечени да работят в страната. Затова трябва ясна и точна политика", препоръча проф. Сава Димитров.