Турски Шенген за висшистите ни

share

Турция спря легализирането на български дипломи за висше образование. Причината за това са множество фалшиви тапии от България, които засякла южната ни съседка. Издаването им става по организиран начин, уточниха от турското посолство, пише "Стандарт".

От посолството посочват, че много от студентите се опитвали да се прехвърлят от български в турски университети с фалшиви академични справки. От посолството посочват, че признаването на дипломите е "замразено", докато не приключи обсъждането на въпроса с българските власти. Без да имат вина за "калинките", от станалото ще пострадат нашите университети. Вече очакваме отлив на студенти, каза ректорът на Медицинския университет проф. Ваньо Митев. В неговия вуз учат около 500 младежи от Турция. Най-много студенти оттам обаче има в Техническия университет в столицата - 1300, а общият брой на всички турци, учещи у нас, е 10 000.

"За станалото най-малко имат вина родните университети. При запитване от турска страна ние винаги можем да им подадем справка дали даден човек е бил наш студент и легитимна ли е дипломата му", обясни проф. Митев, който е и шеф на Съвета на ректорите. Той предположи, че вина за фалшификатите може да носят фирмите, които набират студенти от Турция за българските университети. Срещу това те получават комисиона в размер на 10 на сто от таксата, която студентът плаща. Вместо да спрат дотук обаче, предлагали на младежите да им посредничат и за вадене на академични справки или минаване в по-горен курс, като приберат още пари. Проф. Митев дори имал среща с турския посланик, на която му предложил съседите да ни дадат списък на фирмите, които са в нарушение. "Щях да разтрогна всички договори с тях, но не ми го дадоха", каза проф. Митев. Просветното министерство започна проверка по скандала. "Засега нямаме официален сигнал от страна на Турция, но се самосезирахме по данни на медиите. Все още нямаме резултати", казаха оттам. От турското посолство уточниха също, че лицата, завършили университети в България, изобщо не трябва да правят постъпки за легализиране на дипломите си. Онези, които искат тепърва да учат в България, пък не бива "да правят постъпки за получаване на информация и документи за легитимността на българските вузове, в които желаят да се обучават", казаха още от посолството.

Водещи новини

Още новини